Z sondażu zleconego TNS OBOP przez polskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej wynika, że Polacy pozytywnie oceniają bilans 5 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Bardzo dobrze oceniamy zwłaszcza jego wpływ na sytuację w kraju (pozytywny według 52%) oraz pozycję Polski na świecie (54%).
Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ułatwi pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej w innych państwach UE. Dyrektywa określi warunki, na jakich pacjenci będą mieli prawo do leczenia w innych krajach członkowskich oraz w jaki sposób zwracane będą poniesione koszty opieki medycznej.
Obecnie w terapii wielu chorób stosuje się leki produkowane metodami biotechnologicznymi. Znajdują zastosowanie szczególnie w leczeniu chorób, przy których standardowe leki chemiczne nie okazały się dostatecznie efektywne. Leki biopodobne zaś to medykamenty naśladujące biofarmaceutyki, są znacznie tańsze i dlatego ich popularność znacząco rośnie. Problemem pozostaje jednak brak uregulowań prawnych w krajach europejskich i USA.
21 kwietnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano rozporządzenie Komisji Europejskiej, zgodnie z którym na listę „Chronionych Oznaczeń Geograficznych" wpisano dwa polskie produkty: „Wielkopolski ser smażony" i „Andruty kaliskie".
Zgodnie z Decyzją Parlamentu i Rady UE rok 2010 ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Działania i inicjatywy realizowane w związku z jego obchodami mają na celu wyeliminowanie problemu ubóstwa.
Wyniki dziewiątej już edycji badania European Trusted Brands pokazują, że najczęściej przypisywaną sobie przez Polaków cechą osobowości jest optymizm. Niestety w porównaniu z rokiem ubiegłym nasz narodowy optymizm mocno stopniał. Czy to tylko chwilowa zmiana nastroju czy trwała tendencja?
Jaki jest Polak, a jaki Europejczyk A.D. 2009? Czy zmieniło się nasze postrzeganie samych siebie? Odpowiedzi na te pytania dostarczają wyniki 9. już edycji największego europejskiego badania European Trusted Brands 2009 przeprowadzonego w Europie przez Reader's Digest.
Dyrektywy przyjęte przez Unię Europejską zabraniają dyskryminacji ze względu na rasę, religię, wiek, niepełnosprawność, płeć i orientację seksualną. Polska, jako kraj członkowski, jest zobowiązana do przestrzegania tego prawa. Jednak zarówno rodzime środowiska walczące z seksizmem, ageizmem, homofobią, etc., jak i Dyrektor Generalny ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans przy Komisji Europejskiej uważają, że w Polsce nie wprowadzono odpowiedniego prawa.
Częstotliwość rozmów z Bogiem ma związek z miejscem zamieszkania. Sondaż przeprowadzony przez redakcje miesięcznika Reader's Digest w różnych zakątkach świata wykazał, że Wschód częściej zwraca się ku Bogu niż Zachód.
Osoby pobierające świadczenia emerytalne, to głównie osoby bierne zawodowo (85,7%), niemal co 7 emeryt łączy pobieranie emerytury z pracą zarobkową, a marginalna część emerytów ma status osoby bezrobotnej. Jakkolwiek odsetek pracujących emerytów nie jest wysoki, coraz chętniej łączymy wspomniane świadczenie z pozostaniem na rynku pracy.
Co roku w naszym kraju na nowotwór jelita grubego zapada 13 tys. osób, umiera - 8 tysięcy. W Warszawie trwa akcja „Ocal chore miasto", która ma celu rozpowszechnić informacje o chorobie i zachęcić do badań profilaktycznych.
Ogłoszona w lipcu 2008 dyrektywa UE o opiece transgranicznej wejdzie w życie najwcześniej w 2010 roku - ogłosił 24 marca w Warszawie Dyrektor ds. Zdrowia Publicznego w Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej Andrzej Ryś.
17 marca Parlament Europejski rozpoczął ogólnoeuropejską kampanię informacyjną przed czerwcowymi wyborami do PE. Podczas wtorkowej konferencji w Brukseli wiceprzewodniczący PE Alejo Vidal - Quadras podkreślił, że wynik wyborów wpłynie na codzienne życie wszystkich obywateli UE.
Rusza ogólnounijna kampania przeciwko dyskryminacji płacowej ze względu na płeć. W skali całej gospodarki UE kobiety zarabiają średnio o 17,4% mniej niż mężczyźni. Nierówność płac wpływa na zmniejszenie zarobków kobiet oraz ich emerytur, co przyczynia się do ubóstwa w starszym wieku. W grupie wiekowej powyżej 65 lat zagrożonych ubóstwem jest 21% kobiet, podczas gdy wśród mężczyzn - 16%.
Już od grudnia 2008 r. obywatele Unii Europejskiej mogą się dodzwonić do służb ratowniczych z całego terytorium Unii Europejskiej, wybierając bezpłatny numer alarmowy 112. Okazuje się jednak, że tylko co czwarty Europejczyk wie, że numer ten działa również w innych państwach członkowskich UE, a prawie jedna trzecia dzwoniących na 112 w obcym kraju napotyka trudności językowe.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca