Do 2020 r. 25 proc. społeczeństwa UE będzie w wieku przekraczającym 65 lat. Aby sprostać temu rosnącemu wyzwaniu demograficznemu Rada Ministrów UE zatwierdziła plan służący uczynieniu z Europy centrum rozwoju technologii cyfrowych wspomagających osoby starsze w samodzielnym życiu.
„Ryba wpływa na wszystko”, głosi hasło trwającej od połowy czerwca kampanii Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorzy chcą nakłonić konsumentów do umieszczenia w swoim jadłospisie produktów rybnych ze względu na zdrowotne właściwości żywności tego rodzaju.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał w ubiegłym roku wówczas rekordową ilość emerytur: otrzymało je 215 tysięcy osób. Jest to dwukrotnie większa liczba niż w roku 2006 i najwyższa od początku lat dziewięćdziesiątych.
Nieprzebrana ilość warzyw, owoców, produktów zbożowych, mięs i wiele tysięcy różnorodnych produktów spożywczych to bogate źródła energii. W naszym jadłospisie dominuje jednakże żywność przetworzona i wysokokaloryczna.
Trwa realizacja projektu Akademii Rozwoju Filantropii „Zysk z dojrzałości”. Przedsięwzięcie jest o tyle ważne, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej i zatrudnienia tej grupy wiekowej w Europie. W naszym kraju notuje się ogromną liczbę osób po pięćdziesiątce, które pobierają emerytury, bądź renty – władzom bardzo więc zależy na zachęcenie przedstawicieli tej grupy wiekowej do powrotu do pracy.
Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna „Prawa Pacjenta, Moje Prawa”. Przedsięwzięcie mana celu propagowanie wiedzy na temat praw przysługujących wszystkim pacjentom oraz zachęcenie do aktywnego poszukiwania informacji o swojej chorobie i możliwościach leczenia.
Być może znaleziono rozwiązania niektórych problemów starzejących się społeczeństw – Komisja Europejska zdecydowała o wdrażaniu specjalistycznego programu badawczo-innowacyjnego „Ambient Assisted Living” (AAL), co można oddać po polsku jako system mający zapewnić komfortowe funkcjonowanie osób starszych w społeczeństwie informacyjnym.
Unia Europejska wprowadziła zasady etykietowania produktów żywnościowych, by pomóc konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji. Przepisy zostały przygotowane tak, aby zapewnić wszechstronną informację o kupowanych produktach. Poza informacjami wymaganymi przez prawo producenci mogą zamieszczać wszelkie dodatkowe informacje, o ile są one zgodne z prawdą i nie wprowadzają konsumenta w błąd. Istnieją przepisy regulujące etykietowanie wszystkich produktów żywnościowych, jak też przepisy szczególne dotyczące mięsa, alkoholu i łatwo psującej się żywności.
Pokój (61 proc.), a zaraz za nim szacunek dla przyrody i środowiska naturalnego (50 proc.) są wartościami, które Europejczycy chcą zachować i wzmacniać w społeczeństwie - wynika z badania Special Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Pokój – wartość oceniana jako najważniejsza ze wszystkich – jest szczególnie istotna dla osób najstarszych.
Podjęto nowe przedsięwzięcie finansowane ze środków Unii Europejskiej, ma ono na celu zniwelowanie tzw. wykluczenia cyfrowego najuboższych, przewiduje więc podłączenie Internetu najuboższym obywatelom.
Rosnące zużycie energii elektrycznej, miliony ton szkodliwego CO2, 250 miliardów toreb zaśmiecających środowisko naturalne – to tylko niektóre przykłady efektów korzystania z toreb jednorazowych. Dlatego, by uświadomić społeczeństwu wagę zagrożeń, powstała Koalicja na rzecz ekologicznych zakupów.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok, zgodnie z którym kraje członkowskie mają dowolność ustalania wieku emerytalnego. Rozwiązania w tym zakresie zależą od prawodawców danych państw i mogą być podyktowane sytuacją na danym rynku.
Program Aktywna Kobieta będzie promował aktywizację zawodową kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Na jego realizację Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczyła 15 milionów złotych, pieniądze zostaną wykorzystane na wdrożenie projektów niwelujących problemy z uzyskaniem, bądź utrzymaniem pracy przez panie mające ponad pięćdziesiąt lat.
Kilka dni temu, 11 lipca obchodzono Światowy Dzień Ludnościowy (World Population Day). Duża liczba ludności, relacje między społeczeństwem, gospodarką a środowiskiem naturalnym oraz starzenie się wielu społeczeństw- oto tematy poruszane w owym dniu.
Komisja Europejska przedstawiła propozycję, z której wynika, że Polska będzie mogła stosować obniżoną stawkę VAT na większość wynegocjowanych towarów i usług do 20210 roku.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca