Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal finansowy Inwestycje.pl ponad połowa ankietowanych (54,7%) jest za przyjęciem euro w Polsce, ale aż 61,7% obawia się, że po przyjęciu wspólnej europejskiej waluty ceny w Polsce wzrosną.
Jak wynika z badań zrealizowanych przez Europejską Fundację na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) nadal istnieją poważne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej.
Unia Europejska organizuje co roku kampanię informacyjną dotyczącą określonego tematu, która ma zwrócić uwagę ogółu społeczeństwa na konkretne kwestie. Miniony rok był Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego, a w ciągu najbliższych 12 miesięcy w Europie obywać się będą liczne konferencje, projekty oraz wystawy mające podkreślić potrzebę znalezienia twórczych rozwiązań współczesnych problemów.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znalazło dodatkowe pieniądze na aktywizację zawodową osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, pisze gazetapraca.pl. Z unijnego programu „Kapitał ludzki” w 2009 roku będzie można przeznaczyć 300 milionów złotych dla laureatów konkursów na realizację projektów promujących osoby dojrzałe na rynku pracy.
Czeskie Przewodnictwo Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 stycznia 2009, na otwartej niedawno stronie internetowej ogłosiło swoje zobowiązanie do poprawy kooperacji i działań mających na celu zaspokojenie potrzeb ludzi starszych.
Konferencja Kościołów Europejskich (ang. Conference of European Churches) celebruje sześćdziesiątą rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Komisja ds. Kościoła i Społeczeństwa CEC przygotowała karty i zakładki do książek z modlitwą i artykułem na temat Deklaracji.
Manpower Polska ogłosił w 24 września 2008 roku, że polscy pracodawcy nie są przygotowani do zatrudniania oraz zatrzymywania pracowników w wieku 50+. Wyniki badania przeprowadzonego wśród ponad 30 000 pracodawców w 28 krajach na świecie wskazują Polskę jako kraj najgorzej przygotowany zarówno do zatrzymywania, jak i zatrudniania pracowników 50+.
W większości krajów Unii Europejskiej społeczeństwa podlegają procesowi starzenia się, dlatego jednym z priorytetów państw członkowskich jest aktywizacja zawodowa osób dojrzałych.
Najprawdopodobniej już w połowie przyszłego roku zostaną zlikwidowane unijne przepisy regulujące kształt i rozmiar sprzedawanych w krajach Unii warzyw i owoców – informuje Radio Zet.
Lekarze identyfikują obecnie około 7 tysięcy chorób rzadkich, czyli takich, które dotykają 5 przypadków na 10 tysięcy mieszkańców. Na każdą z nich choruje blisko 246 tysięcy obywateli Unii Europejskiej, czyli łącznie 15 milionów osób.
Do 2020 r. 25 proc. społeczeństwa UE będzie w wieku przekraczającym 65 lat. Aby sprostać temu rosnącemu wyzwaniu demograficznemu Rada Ministrów UE zatwierdziła plan służący uczynieniu z Europy centrum rozwoju technologii cyfrowych wspomagających osoby starsze w samodzielnym życiu.
„Ryba wpływa na wszystko”, głosi hasło trwającej od połowy czerwca kampanii Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorzy chcą nakłonić konsumentów do umieszczenia w swoim jadłospisie produktów rybnych ze względu na zdrowotne właściwości żywności tego rodzaju.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał w ubiegłym roku wówczas rekordową ilość emerytur: otrzymało je 215 tysięcy osób. Jest to dwukrotnie większa liczba niż w roku 2006 i najwyższa od początku lat dziewięćdziesiątych.
Nieprzebrana ilość warzyw, owoców, produktów zbożowych, mięs i wiele tysięcy różnorodnych produktów spożywczych to bogate źródła energii. W naszym jadłospisie dominuje jednakże żywność przetworzona i wysokokaloryczna.
Trwa realizacja projektu Akademii Rozwoju Filantropii „Zysk z dojrzałości”. Przedsięwzięcie jest o tyle ważne, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej i zatrudnienia tej grupy wiekowej w Europie. W naszym kraju notuje się ogromną liczbę osób po pięćdziesiątce, które pobierają emerytury, bądź renty – władzom bardzo więc zależy na zachęcenie przedstawicieli tej grupy wiekowej do powrotu do pracy.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca