Co roku żegnamy wielu znanych ludzi. Odchodzą politycy, aktorzy, pisarze, naikowcy, działacze społeczni. Śmierć niektórych z nich jest spodziewana po ciężkich chorobach, inni umierają nagle, jeszcze inni odchodzą mimo że wydawali się być "od zawsze" i "na zawsze". Początek listopada to czas wspominania - również tych znanych i wielkich, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.
W wieku 84 lat zmarł profesor Umberto Eco - włoski pisarz, mediewista, filozof, semiolog i publicysta. Szerokiemu gronu czytelników znany był jako autor powieści "Imię róży".
Słynny włoski pisarz Umberto Eco postanowił jeszcze raz pochylić się nad swoją najbardziej znaną i popularną książką. Właśnie pojawiło się się "Imię róży. Wydanie poprawione przez autora".
Portal Salon Kulturalny zaprezentował listę dwudziestu najlepszych książek z literatury pięknej, a pierwsza trójka to: „Bornholm, Bornholm", „Wycinka" i „Cmentarz w Pradze".
O narodzinach dziewiętnastowiecznych teorii spiskowych, które krążą do dzisiaj, opowiada „Cmentarz w Pradze", nowa powieść włoskiego pisarza, filozofa i profesora semiologii Umberta Eco. Premiera 2 listopada 2011 r. Nie jest to wprawdzie rzecz na miarę „Imienia róży", ale być może, jeśli nie najlepsza, jest to najważniejsza książka Eco. Gdybyśmy mogli, zalecilibyśmy ją jako lekturę uzupełniającą do nauki historii.
Błyskotliwy opis politycznych, obyczajowych i kulturowych przemian świata w epoce globalizacji. Głównym tematem zbioru, składającego się z felietonów i komentarzy publikowanych od 2000 roku, jest regres cywilizacyjny, ogarniający, zdaniem Eco, nie tylko Włochy pod rządami Berlusconiego i populistycznych mediów, lecz całą kulturę Zachodu.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca