Niemal połowa, bo aż 46,6 procent dorosłych Polaków skarży się na dolegliwości bólowe jamy brzusznej. Jednak ponad 21 procent Polaków deklaruje, że nigdy w życiu nie miało badania USG. A to najprostsze, bezbolesne i nieinwazyjne badanie pozwalające wykryć wiele nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej.
Świadome i odpowiedzialne podejście do profilaktyki zdrowotnej to zwykle najlepszy sposób na zapobieganie groźnym schorzeniom. Do tego celu wystarczą dwa czynniki - czujność pacjenta i regularne badania. Większość z nich można wykonać w jeden dzień.
Współczesna medycyna ma bardzo wiele narzędzi do walki z chorobami, które całkiem niedawno były śmiertelne lub w znacznym stopniu utrudniały życie. Jednym z nich jest badanie ultrasonograficzne, powszechnie znane pod skrótem USG.
Za prawie 50 procent zgonów w naszym kraju odpowiedzialne są choroby układu krążenia. Te dane mają wpływ na postrzeganie niektórych schorzeń takich jak: zawał serca, udar mózgu, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze jako chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej wiemy o tych problemach zdrowotnych, przede wszystkim dzięki nowoczesnym rozwiązaniom diagnostycznym, takim jak USB dopplerowskie. Pozwala ono na wykrycie nawet niewielkich problemów z tętnicami i żyłami.
W naszym kraju prawie co czwarta kobieta, która zachoruje na nowotwór złośliwy, będzie miała raka piersi. Choroba ta każdego roku dotyka około 14 tysięcy Polek. Niestety to jedna z głównych przyczyn zgonów kobiet przed 65. rokiem życia. W miesiącu walki z rakiem piersi warto przypomnieć, że profilaktyka, a także wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie leczenia pozwalają nawet na całkowity powrót do zdrowia.
W 2030 roku na świecie będzie żyło 75 mln osób z chorobą nowotworową zdiagnozowaną w ciągu pięciu poprzedzających lat – wynika z danych „World Cancer Report 2008”. Już dziś można poczynić kroki, aby ta prognoza nie musiała się sprawdzić. Dziś zdiagnozowanie raka nie musi oznaczać wyroku, ponieważ leczenie nowotworów przynosi coraz lepsze efekty. Wszystko zależy od nas – od wykonywania badań profilaktycznych.
Najnowsze wytyczne do badań mammograficznych, zaprezentowane ostatnio przez dwie grupy badawcze specjalizujące się w obrazowaniu piersi, zakładają, że testy przesiewowe powinny być wykonywane nie tylko u kobiet po 40 roku życia.
Słynna tenisistka Arantxa Sánchez-Vicario i Europa Donna wzywają europejskie kobiety do wzięcia udziału w Breast Health Day, który przypada 15 października.
Aktywność fizyczna może uratować życie i pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Zdaniem specjalistów brak ruchu jest odpowiedzialny za 10-16 procent wszystkich przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu.
Tegoroczna, jedenasta już edycja Marszu Różowej Wstążki, odbędzie się 10 października. W Warszawie jego uczestniczki będą mogły także skorzystać ze specjalistycznych badań oraz konsultacji z ekspertami.
Cytomammobus to przychodnia na kółkach wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, z trzema pracowniami: mammograficzną, cytologiczną i ultrasonograficzną.
Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, zapominamy o ruchu, źle się odżywiamy. Nadal pokutuje u nas opinia, że zdrowie to brak choroby i jeśli nic nas nie boli, to wszystko jest porządku, a do lekarza przychodzimy często dopiero w ostatniej fazie choroby...
USG jelit, które pozwala na wczesne rozpoznanie schorzeń zapalnych jelit oraz zaostrzeń schorzeń zapalnych, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych.
Podczas minionego weekendu w Białym Miasteczku pod hasłem „Serce za serce” przez dwa dni pielęgniarki prowadziły darmowe diagnostyczne badania profilaktyczne. Przebadano 2427 osób w wieku od 14 do blisko 80 lat. Kolejki ustawiały się przede wszystkim do EKG (236 badań) i USG (145 badań).
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca