Informatyzacja rejestrów aktów stanu cywilnego znacznie przyspieszy - Senat przyjął nowelizację Prawa o aktach stanu cywilnego. Ustawa ma usprawnić pracę urzędów stanu cywilnego i poprawić obsługę obywateli.
Od jutra rejestracja aktów stanu cywilnego będzie się odbywała wyłączanie elektronicznie – w rejestrze Baza Usług Stanu Cywilnego. W ubiegłym tygodniu ponad 97 proc. urzędów stanu cywilnego w Polsce pracowało już w systemie elektronicznym w pełnym zakresie. Pozostałe gminy prowadziły jeszcze rejestrację w systemie mieszanym.
Jak wyrobić dziecku paszport? Co zrobić, by ubiegać się o zasiłek w ZUS? Jak zameldować się czasowo czy sprawdzić, ile mamy na koncie punktów karnych? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na portalu www.obywatel.gov.pl. Na stronie prostym językiem opisano 82 najpopularniejsze usługi administracji publicznej dla obywatela. Zawartość strony będzie stale poszerzana i aktualizowana, a portal www.obywatel.gov.pl docelowo stanie się dla każdego Polaka pełnym źródłem informacji o administracji.
Przybywa imion obcego pochodzenia. Od 1 marca rodzice nadali swoim dzieciom ponad 400 imion, które są popularne w krajach unijnych i w państwach spoza UE. Możliwość nadawania imion niepolskich wprowadzono od 1 marca – rodzice muszą pamiętać, aby imię nie było zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające.
Od 1 marca nowożeńcy mogą zawrzeć związek małżeński poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Ci, którym udzielono ślubu poza urzędem, wybierali najczęściej dworek szlachecki, zamek, muzeum, ale także plener. Ceremonia ślubu odbyła się nad potokiem górskim oraz na barce na Wiśle. Najwięcej ślubów poza urzędem udzielono na Dolnym Śląsku oraz w Łódzkiem.
Od 1 marca działa elektroniczna baza, do której sukcesywnie są wprowadzane wszystkie akty stanu cywilnego. Do tej pory taka baza – wspólna dla całego kraju – nie istniała. Dokumentów (aktów urodzenia, małżeństwa i zgonu), które będą wprowadzone do bazy, jest około 90 mln. Część z nich znajduje się w księgach papierowych, a część w stworzonych przez gminy elektronicznych aplikacjach wspierających.
Wniosek o dowód lub akt urodzenia w dowolnym urzędzie, ceremonia zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego oraz możliwość nadawania dzieciom imion obcego pochodzenia – to zmiany, jakie czekają nas od 1 marca.
Zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego, nadanie dziecku obcego imienia oraz nowy dowód osobisty – takie ułatwienia i zmiany możliwe będą od 1 marca 2015 roku. Za ślub poza USC trzeba będzie zapłacić tysiąc złotych.
Zofia w 1980 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, wyszła za mąż za obywatela tegoż państwa i przyjęła jego nazwisko. W 1987 roku rozwiodła się, rok później ponownie wyszła za mąż, jednak pozostała przy nazwisku pierwszego męża. Oba śluby jak i rozwód miały miejsce na terenie Zjednoczonego Królestwa. Żadnego z tych zdarzeń nie zarejestrowała w urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Z biegiem lat dowód osobisty i paszport polski Zofii straciły ważność. Jedynym dokumentem, jakim na dzień dzisiejszy posługuje się Zofia jest brytyjski paszport, w którym Zofia widnieje jako Sophie. Zofia nie spodziewała się jakie czekają ją kłopoty po powrocie do kraju.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca