Środki pochodzące ze składek ubezpieczeniowych, również zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych, są środkami publicznymi, a nie prywatnymi oszczędnościami ubezpieczonych – uznał Trybunał Konstytucyjny. Według TK, ustawodawca dysponuje w takiej sytuacji szeroką swobodą rozporządzania takimi środkami w celu zapewnienia ubezpieczonym realizacji prawa do emerytury. Tym samym przejęcie przez ZUS części aktywów OFE zostało uznane za zgodne z ustawą zasadniczą.
Podwyższenie do 67 lat wieku emerytalnego jest zgodne z Ustawą Zasadniczą - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny, po zbadaniu wniosków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów i OPZZ. Trybunał obradował w pełnym składzie. Sześcioro sędziów TK zgłosiło - w różnych kwestiach - zdania odrębne.
Jeśli kilka lat temu otrzymałeś z ZUS informację o zawieszeniu wypłaty emerytury z powodu nierozwiązania umowy o pracę, możesz ubiegać się o zwrot niewypłaconych wówczas środków. Tym razem ZUS nie prześle żadnych informacji na temat przysługującego Ci prawa do ubiegania się o pieniądze.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ZUS musi oddać - z odsetkami i waloryzacją - emerytury tym osobom, którym odebrał je w październiku 2011 roku, w wyniku wprowadzenia przepisu zakazującego łączenia emerytury i pracy.
Związek OPZZ złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją noweli ustaw emerytalnych podwyższających wiek emerytalny, między innymi pod kątem ewentualnego naruszenia reguł przyzwoitej legislacji, zasad sprawiedliwości społecznej a także odbierania obywatelom ich praw nabytych.
Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zbadał zgodność ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z Konstytucją. W efekcie zakwestiował aż 24 artykuły tej ustawy, stwierdzając ich niezgodność z ustawą zasadniczą.
Prezydent Bronisław Komorowski zrealizował swoją wcześniejszą zapowiedź i skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy wprowadzającej na rok 2012 waloryzację kwotową emerytur i rent. Samą ustawę prezydent podpisał już ponad dwa tygodnie temu.
Brak precyzyjnego określenia kryterium "miejsca zamieszkania" w wypadku ustalania renty rodzinnej jest niezgodny z Konstytucją - stwierdził Trybunał Konstytucyjny. TK badał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące warunków świadczeń emerytalno-rentowych dla Polaków pracujących poza granicami RP.
Prawo do żądania odszkodowania od gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego jest zgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że gminy będą musiały płacić odszkodowania właścicielom mieszkań, w których przebywają osoby, dla których gmina nie ma lokali socjalnych.
Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że nowelizacja ustawy abonamentowej, w myśl której z opłaty na radio i telewizję zwolnieni mają być emeryci, renciści, trwale niezdolni do pracy, bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, wejdzie w życie. Zanegowano jedynie niektóre poprawki.
Trybunał Konstytucyjny uznał zasady zawierania umów o przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnie mieszkaniowe za niezgodne z Konstytucją. TK orzekł, że przepisy niezgodne z ustawą zasadniczą tracą moc obowiązującą z upływem dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
2 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący odpowiedzialności kontraktowej przewoźnika. W opublikowanej sentencji wyroku Trybunał ogłosił, że „przewoźnik odpowiada za szkodę, jaką poniósł podróżny wskutek opóźnionego przyjazdu środka transportowego”.
1 kwietnia Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Haliny S. dotyczącą sposobu obliczania emerytury.
Trybunał Konstytucyjny w październiku orzekł, że art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim nie przyznaje prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym mężczyźnie, który osiągnął wiek 60 lat i co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, jest niezgodny z Konstytucją RP.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo umożliwiające kobietom przejście na emeryturę 5 lat wcześniej niż mężczyznom dyskryminuje panów. Ustawa musi być zmieniona.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca