Nigdy nie wiadomo czy biografie znanych osób więcej ukrywają, czy odkrywają. Jeśli autor lubi opisywaną postać zapewne nie chce jej skrzywdzić lub obrazić i wtedy książka jest rzetelna acz z lekka ocenzurowana. Ale w życiu każdego człowieka są momenty zbyt bolesne, aby o nich opowiadać.
W środę, 31 maja, o godzinie 11.00 krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza seniorów na dokument w reżyserii Borysa Lankosza prezentowany w ramach 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, trwającego od 28 maja do 4 czerwca. Autor Solaris to próba uchwycenia fenomenu Stanisława Lema jako pisarza i myśliciela.
Światy fantastyczne Stanisława Lema, Ari Folman twórca słynnego "Walca z Baszirem", łączy z opowieścią o dzisiejszym Hollywood, rozrywce i technologii.
Kinowa adaptacja opowiadania "Kongres futurologiczny" Stanisława Lema w reżyserii Ariego Folmana składać się będzie z 70 minut tradycyjnego filmu i 50 minut animacji.
Osoby odwiedzające dziś witrynę popularnej wyszukiwarki Google mogły poczuć się mocno zaskoczone. Zamiast tradycyjnym logo zostały powitane mocno nietypowym. Niespodzianka została natychmiast rozpoznana przez miłośników twórczości Stanisława Lema. Bohaterem interaktywnej gry-animacji był konstruktor Trurl, postać znana z cyklu opowiadań "Cyberiada" oraz "Bajki robotów, a powodem zaprezentowania przez Google takiego logo stała się 60. rocznica wydania pierwszej powieści Stanisława Lema "Astronauci".
Harvey Keitel, Danny Huston i Paul Giamatti dołączyli do obsady nowego filmu Ariego Folmana "Kongres" ("The Congress"). Scenariusz powstał na podstawie utworu Stanisława Lema "Kongres futurologiczny".
Salon Kulturalny przedstawił autorskie zestawienie stu najlepszych polskich książek od renesansu do współczesności. Przy tworzeniu listy były brane pod uwagę książki napisane w języku polskim, dlatego w rankingu brakuje dzieł obcojęzycznych, których autorami są Polacy, np. Joseph Conrad czy Jan Potocki.
Na okładce „Dziennika na nowy wiek” czytamy, że „z tą książką pod ręką należy obawiać się bezsennych nocy”. Można by to zdanie potraktować jako zabieg marketingowy (którym jest w istocie), rzecz jednak w tym, że to szczera prawda.
Izraelski reżyser Ari Folman przymierza się do zekranizowania „Kongresu futurologicznego”, opowiadania Stanisława Lema z wydanego w 1971 roku zbioru „Bezsenność” (cykl „Dzienników Gwiazdowych”) – pisze „Dziennik”.
Rada Miasta Krakowa postanowiła, że patronem jednej z projektowanych w mieście ulic będzie Stanisław Lem. Propozycję zgłosił w ubiegłym roku prezydent miasta Jacek Majchrowski, pomysł został zaakceptowany jednak dopiero teraz, ponieważ nazywanie ulic, placów i parków nazwiskami osób zmarłych jest możliwe dopiero po upływie określonego czasu od ich śmierci.
Prof. Anna Świderkówna została tegoroczną laureatką Nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez Polski Pen Club, a ustanowionej w 1988 roku przez wdowę po pisarzu, Irenę Parandowską. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 5 marca.
"Rasa Drapieżców. Teksty Ostatnie" Stanisława Lema to wydany przez krakowskie Wydawnictwo Literackie zbiór czterdziestu czterech felietonów drukowanych w "Tygodniku Powszechnym" od maja 2004 do śmierci Autora w marcu tego roku. Teksty poruszają problemy teraźniejszego świata - Lem prezentuje swoje poglądy na temat aktualnych kwestii polityki, ekologii i technologii. Ale nie tylko. Poczesne miejsce w zbiorze zajmują felietony polityczne, historyczne, literackie. Autor pochyla się nad zagadnieniami, które nie rozpłynęły się we mgle po Jego śmierci, a nawet bardziej niż kiedykolwiek wpływają na nasze życie. Hegemonia energetyczna Rosji, George'a Busha wojna z terroryzmem, a także nasze polityczne podwórko - wszystko to jest poddane wyczerpującej analizie.
Książka jest zbiorem krwistych, ironicznych i bezlitosnych felietonów pisanych przez Mistrza w 2005 i 2006 roku do Tygodnika Powszechnego. Lem nie oszczędza w swoich felietonach nikogo: ani polityków, ani mód literackich, ani tak zwanych "opiniotwórczych środowisk".
W ostatnich dniach czerwca do księgarń trafiła książka pt. "Rasa drapieżców. Teksty ostatnie" - zbiór ostatnich felietonów i artykułów zmarłego przed trzema miesiącami Stanisława Lema.
Najsłynniejsza powieść Stanisława Lema.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca