Jeszcze kilka lat temu w niejednej bankowej ofercie można było znaleźć specjalne konto dla seniora. Obecnie instytucje finansowe odchodzą już od tego typu nazewnictwa, jednak nie oznacza to, że nie oferują udogodnień stworzonych z myślą o osobach starszych, ale nie tylko o nich. Liczy się bowiem indywidualne podejście - nie każdy podstawowy rachunek płatniczy będzie odpowiadał każdemu. Wszystko zależy od preferencji i przyzwyczajeń danej osoby. Podpowiadamy zatem, na co warto zwrócić uwagę przede wszystkim.
Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej – to najważniejsze zmiany, jakie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
Dla rodziny moment, w którym nie jest już w stanie opiekować się bliskim, jest bardzo trudny. Nie ma znaczenia, czy powodem jest odległość dzieląca członków rodziny, czy stan zdrowia starszej osoby. Decyzja o zaufaniu innym i powierzeniu im opieki nad bliskim nigdy nie jest łatwa.
Decyzja o skorzystaniu z profesjonalnej opieki nad osobą starszą nigdy nie jest łatwa. Zaufanie komuś, kto opiekowałby się seniorem w jego domu bywa trudne, a domy opieki wydają się ostatecznością. Odczuwamy niepokój, mamy wątpliwości i zastanawiamy się, czy w ogóle jest możliwe, żeby ktokolwiek zajął się naszymi najbliższymi, choć w połowie tak dobrze jak my.
Liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30% w ciągu ostatnich czterech lat – wynika z najnowszych danych ZUS. Aż 56% takich osób stanowią kobiety, a 9 na 10 jest wieku 60-65 lat i więcej. Wieloletnie doświadczenie, opanowanie, przywiązanie do stanowiska i firmy, większa elastyczność ze względu na mniej intensywny tryb życia, niższe koszty pracy - to główne zalety starszych pracowników. Jak wskazują eksperci, powrót do modelu uczeń – mistrz opartym na czerpaniu z wiedzy i doświadczenia przyniesie ogromne korzyści polskiemu rynkowi pracy.
Przyszedł czas emerytury? Skończyłeś pracę zawodową i zastanawiasz się co zrobić z nadmiarem wolnego czasu? Może warto zrobić coś, na co zawsze go brakowało, czyli na przykład pomóc innym? Przedstawiamy 5 powodów, dla których na emeryturze warto zostać wolontariuszem.
Święta tuż, tuż… Jak co roku stajemy przed wyzwaniem: jaki prezent wybrać dla dziadka, babci lub bliskiej osoby starszej? Półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnorodnego asortymentu. Wybór jest tak duży, że podjęcie decyzji jest często nie lada wyzwaniem. To już ostatni moment na zakup wymarzonego prezentu, który będzie jednocześnie praktyczny i przydany. Jak w gąszczu tak wielu możliwości wybrać jeden, idealny prezent?
„Współczesny senior” kim jest? Czy jest to osoba przygarbiona z trudem poruszająca się przy pomocy laski, a może dziadek siedzący w domu, rzadko podnoszący się z ulubionego fotela z torebką leków przygotowanych na każdą porę dnia? Otóż nie, okazuje się, że nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi, a wśród osób w wieku podeszłym często spotykamy energiczne osoby z charyzmą i zapałem wyższym niż nie jeden 30. Latek.
Choć seniorzy nie stanowią największej grupy dłużników, to łatwiej popaść im w poważne tarapaty finansowe niż młodszym pokoleniom. Z danych BIG InfoMonitor i BIK wynika, że zaległości w płatnościach ma co 18 osoba po 64 roku życia, a średnie zadłużenie seniora wynosi 21 238 zł. Osoby będące na emeryturze rzadko przeznaczają pieniądze na realizację własnych marzeń i pasji. Co więcej, blisko 15 proc. z nich jest bardziej skłonna zadłużyć się, aby pomóc rodzinie, niż sfinansować własne przyjemności. Niestety, takie podejście może negatywnie odbić się na sytuacji finansowej seniora.
Osoby starsze odwiedzają aptekę regularnie i kupują statystycznie dużo leków. Chociaż atmosfera rzadko może odwieść ich od zamierzonego kupna, kontakt z farmaceutą oraz jakość obsługi są dla nich bardzo ważne – wynika z ogólnopolskiego raportu badawczego na temat pacjentów aptek przeprowadzonego w ramach programu „Apteczne (R)ewolucje”.
Prawie 20 procent gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Tymczasem jest to najmniej kosztowna dla samorządów forma pomocy seniorom. Problemem pozostaje brak określonych standardów takiej opieki, a co za tym idzie brak możliwości oceny jakości świadczonych usług. W 2016 r. opieką domową w skali kraju objęto nieco ponad 1 proc. seniorów powyżej 60. roku życia.
Pielęgniarki, opiekunowie medyczni – wszyscy oni mają swoje święto. Jednak jest jeszcze jedna grupa ludzi, o których mówi się niewiele, a ich poświęcenie oraz wkład w życie seniorów jest nieoceniony. Stąd pomysł, by 15 maja obchodzić ogólnopolski Dzień Opiekuna Osób Starszych. Tego dnia Akademia Opiekunów oferować będzie darmowe konsultacje dla wszystkich zainteresowanych.
Sprzedaż na pokazach może być już niebawem mocno ograniczona. Rząd postanowił postawić tamę firmom handlowym nakłaniającym seniorów do zakupu drogich zestawów garnków, koców czy urządzeń paramedycznych, z reguły sprzedawanych po drastycznie zawyżonych cenach lub pozbawionych właściwości opisywanych w czasie sprzedaży.
Zima to czas, w którym chorujemy znacznie mniej niż w wczesną wiosną, czy późną jesienią. Niestety zdecydowanie częściej niż w innych porach roku ulegamy wypadkom. Doznajemy urazów kończyn – skręceń, złamań, zwichnięć. Nieodśnieżone drogi, brak piasku na chodnikach i oblodzone schody sprawiają, że grunt pod nogami staje się niepewny – a wtedy o upadek nietrudno. Szczególnie narażoną grupą są dzieci i osoby starsze.
Zmieniające się nawyki dotyczące korzystania z internetu, intensywne użytkowanie urządzeń mobilnych oraz obojętny stosunek do bezpieczeństwa sprzętu to kluczowe obszary wskazane w najnowszym indeksie cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab (Kaspersky Cybersecurity Index). Indeks ten wskazuje między innymi na wzrost poziomu zagrożeń online, z jakimi stykają się starsi użytkownicy.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca