Pogorszyła się społeczna ocena działalności parlamentu. Zmalał odsetek ankietowanych dobrze oceniających pracę posłów, a zwiększył się odsetek tych, którzy mają o niej negatywne zdanie - wynika z badania CBOS. Nieznacznie gorsze są również notowania izby wyższej. Wprawdzie oceny pozytywne są równie częste jak przed miesiącem, jednak przybyło krytycznych opinii o funkcjonowaniu Senatu.
Nasi parlamentarzyści wrócili do pracy w gmachu, który w czasie wakacyjnej przerwy wreszcie został przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pilnych spraw do załatwienia w dziedzinie opieki zdrowotnej jest w Sejmie sporo.
Projekt ustawy dopuszczający alternatywne wobec spalania metody utylizacji szpitalnych odpadów, czyli autoklawowanie i sterylizację, został przyjęty przez rząd w marcu tego roku. Trafił już do parlamentu.
Poseł PiS Jacek Osuch skierował do Ministerstwa Infrastruktury interpelację, w której zaproponował wprowadzenie w pociągach dalekobieżnych wagonów przeznaczonych tylko dla seniorów.
Firma GoodBrand & Company Polska zaprezentowała wyniki badania Kapitału Społecznego Marek. Marką narodową o najwyższej wartości społecznej w Polsce okazał się Kościół katolicki, który osiągnął wynik ponad dwukrotnie wyższy niż kolejne marki: Kraków, Wrocław, Polska i Gdańsk. Znacznie słabiej wypadły inne duże polskie miasta: Poznań i Warszawa oraz Katowice, które wypadły najsłabiej wśród miast.
Dziś program II Polskiego Radia zaprzestał na jeden dzień emitowania swoich audycji. W ten sposób radiowcy chcą zaprotestować przeciwko dramatycznemu spadkowi finansowania misji programu. Na antenie przez 24 godzony podawany będzie jedynie komunikat o prowadzonej akcji protestacyjnej oraz Warszawianka i śpiew ptaków.
„Proszę państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm", powiedziała Joanna Szczepkowska w Dzienniku Telewizyjnym kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach. Fraza ta - jakkolwiek wypowiedziana przez aktorkę, a nie najgorliwiej działających wówczas i najbardziej znanych opozycjonistów - urosła do rangi symbolu. Dziś obchodzimy 20 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu.
Na posiedzeniu, które odbyło się 22 kwietnia, sejmowa podkomisja do spraw zdrowia dyskutowała o nowej ustawie o ochronie zdrowia. Zawiera ona między innymi zapisy o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych i obowiązku tworzenia osobnych pomieszczeń dla palących w klubach - informuje Dziennik.
W piątek w wieku 70 lat zmarła Anna Maria Radziwiłł - pedagog, historyk, senator i była wiceminister edukacji. Sejm uczcił jej pamięć minutą ciszy.
Ustawa o emeryturach pomostowych przeszła przez Sejm. Za odrzuceniem prezydenckiego weta głosowało 285 posłów, przeciw było 160 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Kilkunastu posłów było nieobecnych na sali posiedzeń podczas głosowania.
26 listopada w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński ogłosił swoją decyzję odnośnie tzw. pakietu ustaw zdrowotnych.
W czwartek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę utrzyma niecałe 250 tys. osób z ok. miliona, które obecnie mają taką możliwość. Straci je między innymi większość nauczycieli, część kolejarzy i dziennikarze – informuje TVN 24.
Na wtorkowym posiedzeniu Sejm uchwalił pakiet sześciu ustaw zdrowotnych, w skład której weszła także ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Teraz nowe ustawy trafią pod obrady Senatu – pisze Gazeta Wyborcza.
Obniżenie emerytur funkcjonariuszom komunistycznej Służby Bezpieczeństwa wydaje się być przesądzone - do Sejmu trafi w tym tygodniu projekt ustawy Platformy Obywatelskiej odbierającej przywileje najważniejszym byłym oficerom SB. Podobny projekt złożyło PiS.
Prezydent Lech Kaczyński zawetował przygotowaną przez Platformę Obywatelską ustawę medialną - podaje TVN24. Do odrzucenia weta PO będzie musiała w Sejmie zebrać 3/5 głosów.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca