10 października po raz dziewiętnasty obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej na temat chorób psychicznych oraz bliżej przyjrzeć się problemom tej grupy pacjentów, przełamując tabu zaburzeń, które ich dotykają.
Jak zapewniają producenci, firma Roche, nowy lek leczy apatię i marazm doświadczane przez chorych na schizofrenię. Jeffrey Lieberman z Columbia University uważa, że nowoopracowany środek stanowi jeden z najbardziej interesujących w terapii schizofrenii w ostatnim czasie.
Eksperci badający mózg człowieka poczynili ogromne postępy w pogłębianiu wiedzy na temat jego funkcjonowania, częściowo dzięki metodom neuroobrazowania, które pojawiły się w latach 90 XX w. Niemniej opis jego budowy i połączeń może przynieść dalsze informacje na temat sposobu, w jaki pracuje nasz mózg.
Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji odkryli, że mózgi zdrowych, wysoce kreatywnych ludzi są pod niektórymi względami podobne do mózgów osób chorych na schizofrenię. W obydwu przypadkach zaangażowany jest układ dopaminowy. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) ONE.
Z wyników badań opublikowanych w American Journal of Human Genetics dowiadujemy się, że naukowcy zidentyfikowali gen, który najprawdopodobniej ma znaczny wpływ na pojawienie się chorób psychicznych.
U osób chorych na schizofrenię szereg czynników może prowadzić do otyłości. Konsekwencją dodatkowych kilogramów jest złe samopoczucie. Przedstawiamy kilka rad, jak zachować szczupłą sylwetkę.
20 września w Krakowie odbędą się obchody VIII Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: Kościół jest z nami.
16 czerwca 2009 roku w ramach programu „Odnaleźć siebie" odbędą się warsztaty edukacyjne dla pacjentów z chorobami psychicznymi oraz ich rodzin. „Najlepsze rezultaty w leczeniu chorych psychicznie daje pełna współpraca z lekarzem, wiedza na temat choroby oraz właściwa postawa pacjenta wobec choroby", mówi prof. dr hab. Joanna Meder, ekspert programu „Odnaleźć siebie" - organizator naukowy warsztatów. Celem spotkania z chorymi i ich rodzinami jest edukacja na temat skutecznego leczenia schizofrenii i depresji. Podjęta zostanie również tematyka wykluczenia społecznego osób chorych psychicznie oraz rola współpracy pacjenta w leczeniu.
16 czerwca w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie odbędą się bezpłatne warsztaty edukacyjne dla pacjentów z chorobami psychicznymi oraz ich rodzin. Warsztaty będą częścią programu „Odnaleźć siebie".
Specjaliści mówią o poprawie wyników leczenia schizofrenii dzięki stosowaniu nowych leków, a jednocześnie przyznają, że terapia ta nadal nie jest łatwa.
Od początku lutego na stronie internetowej Programu „Łatwiej" trwa druga edycja internetowej aukcji prac plastycznych wykonanych przez osoby chore na schizofrenię. Cały dochód uzyskany ze sprzedaży prac zostanie przekazany ich autorom.
Jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia, w poniedziałek zostanie opublikowana nowa lista leków refundowanych. W 2009 roku ma zostać aktualizowana dwukrotnie.
Schizofrenia dotyka 1% społeczeństwa. Postawa wobec choroby ma duże znaczenie dla powodzenia terapii. Osoba chora powinna podjąć leczenie, współpracować z lekarzami oraz terapeutami.
Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wskazują, że większość Polaków wysłałaby bliską osobę do psychiatry dopiero wtedy, gdyby stwarzała ona zagrożenie dla siebie lub otoczenia.
Późne ojcostwo powoduje większe prawdopodobieństwo, że potomek będzie społecznie nieprzystosowany i może cierpieć na autyzm w nastoletnim wieku.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca