Najlepszy przyjaciel człowieka ma na nas bardzo dobry wielowymiarowy wpływ. Okazuje się, że ludzie, którzy posiadali psa jako dzieci, rzadziej zapadają na schizofrenię.
Medycy nie potrafią wskazać klarownej przyczyny schizofrenii, są przekonani jedynie, że duży wpływ na zagrożenie chorobą ma genetyka wraz z określonymi czynnikami środowiskowymi, w tym z samotnością. Okazuje się, że na ryzyko zachorowania może oddziaływać również zanieczyszczenie powietrza.
Leki powszechnie stosowane w walce z takimi dolegliwościmi, jak nadciśnienie, mogą przynieść znaczące korzyści osobom z poważnymi chorobami psychicznymi, w tym pacjentom ze schizofrenią i chorobą afektywną dwubiegunową.
Powszechnie stosowany przy przeziębieniu i bólach lek, kwas acetylosalicylowy, może wspomóc terapię antydepresyjną – uważają uczeni z Uniwersytetu w Melbourne.
O osobach chorych na schizofrenię najczęściej mówi się źle. Eksperci alarmują, że stygmatyzacja osób chorych niesie ogromne szkody w ich leczeniu.
Schizofrenia występuje u około 1 % populacji, czyli na 100 osób jedna choruje na schizofrenię. Trzeba rozróżniać zaburzenia psychiczne od chorób psychicznych. Schizofrenia jest chorobą psychiczną, to znaczy że w jej przebiegu pojawiają się takie elementy życia psychicznego, które nie występują u normalnego człowieka. Takimi elementami schizofrenii paranoidalnej są najczęściej omamy i urojenia, ale także objawy rozpadu struktury osobowości.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne apeluje, by nie kojarzyć i nie utożsamiać aktów przemocy z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Takie próby łatwego wyjaśniania agresji czy przestępstw są krzywdzące dla osób chorych - podkreślają polscy psychiatrzy.
Nastał globalny kryzys zdrowia psychicznego. Z nowego międzynarodowego raportu wynika, że wzrasta liczba pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i jednocześnie rosną koszty związane z tymi chorobami.
Jak wynika z nowych badań, pory roku nie są bez znaczenia, jeśli chodzi i poziom zdolności poznawczych u ludzi starszych. Okazuje się, że zimą możliwości kognitywne seniorów mogą słabnąć.
Psychiatrzy z amerykańskich Amen Clinics przeprowadzili badania, z których wynika, że nadmierne picie alkoholu i palenie marihuany postarza mózg.
Aby zachować młodość umysłu, trzeba nie tylko wysilać się intelektualnie, ale i fizycznie. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać sprawność umysłową, przekonują badacze z Western Sydney University.
Badacz z Uniwersytetu w Maastricht jest zdania, że nie powinniśmy używać terminu „schizofrenia" - oznaczającego nie dającą nadziei przewlekłą chorobę, lepiej brzmiałby np. syndrom psychotyczny. W Japonii i Korei Południowej już zrezygnowano w określenia „schizofrenia".
Na schizofrenię choruje w Polsce ok. 400 tys. osób, przy czym połowa pozostaje niezdiagnozowana i nie otrzymuje właściwego leczenia. Najczęściej są to bardzo młodzi ludzie. Większość z nich mogłaby prowadzić normalne życie, także zawodowe. Po zdiagnozowaniu zaledwie 15 proc. chorych pozostaje na rynku pracy, a 61 proc. pacjentów przechodzi na rentę. Polskich pacjentów nie stać na zakup innowacyjnych leków, co pozbawia ich szans na życie bez nawrotów i pełną aktywność społeczno-zawodową. Aby ich sytuacja uległa poprawie, potrzebny jest równy i nieodpłatny dostęp do leków o przedłużonym działaniu.
W wielu badaniach pokazano, że samotność często wiąże się ze słabym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Teraz uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Chicago odkryli, że na problem poczucia izolacji może mieć wpływ genetyczne dziedzictwo.
Z danych WHO wynika, iż schizofrenia dotyka ponad 21 milionów osób na całym świecie. Cierpią na nią przede wszystkim młode kobiety i mężczyźni w wieku ok. 15 - 35 lat. Ludzie chorzy codziennie spotykają się z nietolerancją, niechęcią i brakiem zrozumienia, ponieważ Polacy o schizofrenii nie wiedzą prawie nic. O najczęściej powielanych mitach dotyczących tej choroby mówi dr Magdalena Nowicka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca