Chociaż lekarze ostrzegają, że promienie słoneczne mogą zagrażać skórze i przyspieszać jej starzenie się, nie warto zupełnie ich unikać, mają też „życiodajną" moc.
W tym roku pogoda nas nie rozpieszcza. Nic dziwnego, że stęskniliśmy się za słońcem i po długiej jego nieobecności chętniej kierujemy ku niemu twarze. Niestety jednocześnie zapominamy o odpowiedniej ochronie stęsknionej za słońcem skóry. Zdarza się, że efektem takich zaniedbań jest reakcja uczuleniowa bądź poparzenie słoneczne. Jak rozpoznać i zaradzić tym problemom, podpowiada mgr farmacji Ewa Kłosowska z wrocławskiej Apteki Medicover.
Wielu z nas w czasie tegorocznych wakacji korzystało z kąpieli słonecznych, nie zawsze pamiętając o kremie z filtrem. Nagle wydaje się, że zmarszczki są bardziej widoczne, a skóra stała się przesuszona, mniej elastyczna i podrażniona. Początek jesieni to czas, kiedy warto naprawić szkody wyrządzone przez promienie słoneczne i przygotować skórę na chłodniejsze temperatury.
Liczba podań urlopowych w lipcu i w sierpniu rośnie wprost proporcjonalnie do intensywności promieniowania słonecznego. Wśród żądnych słońca urlopowiczów obecni są także palacze. To właśnie oni są najbardziej narażeni na niekorzystne skutki zdrowotne jakie niesie ze sobą opalanie oraz palenie papierosów. Zarówno jedna, jak i druga czynność może prowadzić do nałogu, kwalifikującego się do leczenia.
Doskonale wiemy, jak należy się chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, że należy stosować odpowiednie kremy z filtrami UV. Niektóre osoby jednak pomimo wszystkich środków zapobiegawczych nie mogą w pełni cieszyć się latem, gdyż mają uczulenie na słońce.
Wiele osób cierpi na niedobór witaminy D, szczególnie osoby które żyją w klimacie umiarkowanym takim jak Polska. Letnie wakacje mogą być kluczem do rozwiązania problemu jej niedoboru w organizmie, ponieważ głównym źródłem jest właśnie słońce. Witamina D ma również kluczowy wpływ na zęby i kości.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wymagającymi warunkami dla kierowców są upał, pełne słońce i bezchmurne niebo. Cieszymy się, że prognoza pogody nie zapowiada opadów, jednak rzadko myślimy o trudnościach, jakie mogą wynikać z letnich, słonecznych warunków panujących na drodze. Latem warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy komfort widzenia podczas prowadzenia samochodu i zadbać o prawidłową ochronę oczu korzystając z właściwie dobranych okularów.
Mimo, iż nadmierna opalenizna stała się passe, nadal wiele osób zagrożonych jest skutkami promieni słonecznych. W walce z oparzeniami czy przesuszeniem pomocne są specjalistyczne kremy, do stosowania po opalaniu, których skład oparty jest na naturalnych bioflawonoidach. Złagodzą one podrażnienia, nawilżą i dostarczą składników odżywczych.
Słoneczne promieniowania UV docierające do człowieka jest niewidzialną, niewielką częścią całkowitego promieniowania słonecznego. Skóra i oczy są najbardziej wrażliwe na działanie promieniowania UV. Bezpośrednią reakcją skóry na jego działanie jest powstanie rumienia (opalenizny). Jednak, przy dużych dawkach promieniowania UV i długotrwałej, jednorazowej ekspozycji na Słońce może dojść do ostrych oparzeń słonecznych. W perspektywie długofalowej, promieniowanie UV powoduje uszkodzenia skóry, które mogą prowadzić do jej nowotworów.
Jak wynika z badań, aż 83% Polaków przyznaje, że zdarza się im używać nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych bez filtra. Eksperci alarmują, że noszenie przyciemnianych soczewek bez wysokiej jakości filtrów przynosi efekt przeciwny do zamierzonego – do oczu dociera więcej szkodliwych promieni słonecznych niż bez okularów istotnie zwiększając ryzyko uszkodzenia wzroku.
Lato zbliża się wielkimi krokami, a my coraz częściej wystawiamy się na promieniowanie słoneczne – które dla naszych oczu może być bardzo niebezpieczne. Rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku są okulary fotochromowe lub okulary przeciwsłoneczne korygujące wady wzroku. Czym się różnią i w jaki sposób dokonać właściwego wyboru?
Lato przyszło wyjątkowo wcześnie i uradowało tym miłośników kąpieli słonecznych. Długie weekendy majowe sprzyjają także zagranicznym eskapadom po słońce. Jednak aby było bezpiecznie na plaży i po plaży należy zastosować się do kilku rad.
Podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wielu osobom wydaje się, że samo przyciemnienie okularów jest wystarczającą ochroną przed słońcem i gwarancją bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego - lekkomyślne podejście do kwestii ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV może nas słono kosztować, gdyż źle dobrane okulary przeciwsłoneczne mogą stać się przyczyną poważnych schorzeń narządu wzroku.
Najpowszechniejszym chyba sposobem na zwiększenie sił do działania przez cały dzień jest kawa, ale nie można przesadzić z jej ilością, bo zamiast większej energii, można doznać rozdrażnienia, mieć przyspieszony puls oraz zmagać się wieczorem z bezsennością. Wypróbuj zatem inne sposoby na zwiększenie wigoru.
Niemal zupełnie płaska wyspa u wybrzeży tunezyjskiej Afryki to od dawna raj dla wszystkich, którzy szukają spokoju, relaksu i mnóstwa słońca, a równocześnie miejsce, w którym spotkać można obok siebie różne kultury, religie i obyczaje. Jeśli dodać do tego wiele możliwości różnorodnej rozrywki Djerba jawi się jako turystyczny raj - pradziewa "wyspa marzeń".
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca