Pierwsze dni lata to wspaniała okazja do odrobiny przyjemności, jaką niezaprzeczalnie jest kąpiel w promieniach słońca. Wiadomym jest, że promieniowanie słoneczne jest bogatym źródłem witaminy D, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Przebywanie na słońcu jest więc nie tylko możliwością doładowania „naszych akumulatorów", ale również ma korzystny wpływ dla kondycji całego organizmu. Wszystkie dobrodziejstwa związane z plażowaniem są już w zasięgu ręki - jednak, aby móc się nimi cieszyć w pełni, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować.
Słońce jest nam niezbędne - dzięki niemu organizm może syntetyzować potrzebną nam do życia witaminę D. Jest jednak i ciemna strona opalania - poparzenia, fotostarzenie się skóry, a nawet zmiany nowotworowe.
Zbliżają się wakacje i jak co roku rośnie liczba amatorów słonecznych kąpieli. Nie ma co się dziwić - otulone słońcem ciało pięknie się prezentuje, a ciepłe promienie wnoszą wiele radości i życiowej energii. Uważaj jednak, aby nie popaść w pułapkę. Opalanie się skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry i uszkodzeniem jej struktur, co w przyszłości daje o sobie znać w postaci zmarszczek czy przebarwień. Nadmierna ekspozycja na słońce może też doprowadzić do niebezpiecznych oparzeń.
Czego oczekujemy od lata? Błękitnego, bezchmurnego nieba, słonecznej pogody, wysokich temperatur. Jeśli upał dopadnie nas na wakacjach nad morzem lub jeziorem, jesteśmy szczęśliwi. Ale gdy w mieście, podczas codziennych zajęć, zaczynamy się pocić, ciężej oddychać - jest już gorzej. Intensywne promieniowanie słoneczne i zbyt wysoka temperatura potrafią w dużym stopniu zaburzyć pracę naszego organizmu. Aby uniknąć przykrych, a często nawet groźnych dla zdrowia problemów, warto wiedzieć, jak zachować się podczas upału.
Piękna opalenizna to powszechny „przedmiot pożądania". Brązowa skóra ładniej wygląda i sprawia, że zwiększa się nasza vis attractiva. Poza tym, kąpiele słoneczne stymulują produkcję endorfin - związków mających wpływ na poprawę nastroju. Równocześnie jednak naukowo potwierdzono związek między intensywną ekspozycją na słońce a starzeniem się skóry oraz ryzykiem zachorowania na nowotwory. Korzystając z dobrodziejstw słońca warto więc przestrzegać kilku zasad, by uniknąć niepożądanych konsekwencji.
Do lata zostało nam jeszcze trochę czasu – oczekując go z niecierpliwością już teraz pomyślmy o swojej urodzie. Zimowe, pozbawione słońca dni nie wpływają dobrze na koloryt naszej skóry – jest blada, zmęczona zimnem i wiatrem. Jak temu zaradzić?
Płynący nieubłaganie czas pozostawia ślad na Twojej skórze, z upływam lat staje się ona mniej elastyczna, pojawiają się przebarwienia, jeśli jednak odpowiednio wcześniej zatroszczysz się o jej kondycję masz szansę cieszyć się pięknym wyglądałem przez długie lata.
Z badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition wynika, że ryzyko zachorowania na różne typy raka może być zmniejszone u kobiet po menopauzie nawet o 60% dzięki odpowiedniej dawce witaminy D.
Każdy jest narażony na promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez Słońce. Niewielka ilość tego promieniowania jest korzystna dla zdrowia, pełni zasadniczą rolę w produkcji witaminy D. Jednakże zbyt długie przebywanie w zasięgu promieni słonecznych może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, najczęściej raka skóry i katarakty.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej publikuje prognozy promieniowania ultrafioletowego. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ w czasie upałów i bezchmurnego nieba jesteśmy szczególnie narażeni na szkodliwe działanie promieni UV. Mogą one spowodować raka skóry, zaćmę, obniżenie odporności biologicznej. Indywidualna wrażliwość człowieka na promienie UV zależy od typu jego skóry.
O szkodliwych skutkach opalania się wielu już się przekonało, a na pewno każdy choć raz słyszał. Najnowszy wynalazek, jaki ostatnio pojawił się na rynku swymi wymiarami przypomina trochę telefon komórkowy, a funkcjonalnością markowy elektroniczny zegarek na rękę. Służy jednak do zapobiegania oparzeniom słonecznym.
Miłośnicy kąpieli słonecznych powinni zainteresować się nowym gadżetem firmy Oregon Scientific o nazwie Personal UV Monitor, który przypilnuje, aby nie wystawiać ciała na zbyt długie działanie promieni ultrafioletowych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca