Do księgarń trafiła książka Ryszarda Kapiścińskiego "Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku" – jedna z ostatnich publikacji, nad którą pracował i którą przygotowywał do druku zmarły w styczniu tego roku pisarz i reportażysta. Książka jest zbiorem wypowiedzi i zapisków Kapuścińskiego na temat historii, globalizacji i poszczególnych regionów świata. Ilustrowana jest niepublikowanymi dotąd zdjęciami wykonanymi przez autora w różnych częściach naszego globu.
Prof. Anna Świderkówna została tegoroczną laureatką Nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez Polski Pen Club, a ustanowionej w 1988 roku przez wdowę po pisarzu, Irenę Parandowską. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 5 marca.
Po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego 23 stycznia na rynku księgarskim ukazały się dwie książki o mistrzu reportażu - „Kapuściński: Nie ogarniam świata” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki oraz „Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści 13 tłumaczy”. Druga z książek miała być prezentem niespodzianką Wydawnictwa Znak na 75. urodziny pisarza. - „Nie zdążyliśmy mu jej pokazać” - pisze wydawca na swoich stronach internetowych.
Od poniedziałku Polskie Radio Wrocław nadaje odcinkową adaptację jednego z najsynniejszych reportaży Ryszarda Kapuścińskiego - „Wojny Futbolowej”. Obszerne fragmenty książki czyta Krystyna Czubówna. Cykl liczy 72 odcinki i emitowany będzie codziennie, od poniedziałku do piątku, po godzinie 21.
W wieku 75 lat zmarł wybitny polski reportażysta, eseista, publicysta Ryszard Kapuściński - żywa legenda polskiego i światowego reportażu.
Akademia Szwedzka poinformowała dziś w Sztokholmie, że ogłoszenie nazwiska laureata Nagrody Nobla z literatury odbędzie się w czwartek, 12 października. W ubiegłym roku to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie otrzymał Brytyjczyk Harold Pinter. Wśród kandydatów do tegorocznej nagrody, wymienianych przez prasę na "dziennikarskich giełdach", znajduje się Ryszard Kapuściński.
Dziennikarstwo traktuje jako misję i pisze tylko o tym, co sam widział i przeżył. Od 45 lat penetruje najodleglejsze obszary Azji, Afryki, Środkowego Wschodu oraz Ameryki Łacińskiej. Jeździ tam, gdzie wybuchają rewolucje, upadają reżimy, toczą się wojny. „Śpieszę się, bo muszę pisać”, rzucił raz na odchodnym swojemu przyjacielowi. „Ty – pisać?”, zdziwił się tamten. ”Przecież ty już wszystko napisałeś…”
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca