W sieci pojawiła się zapowiedź animacji "Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Ekranizacja książki najsłynniejszego polskiego reportera, Ryszarda Kapuścińskiego, wejdzie do polskich kin 2 listopada.
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”. A według ostatnich badań czytelnictwa, w owej podwójnej egzystencji lubuje się 41,7% Polaków. O tych jakże mało optymistycznych statystykach mówiono i pisano wiele – czas na tych, którzy bez częstych porcji literatury żyć nie mogą.
Pięciu autorów znalazło się w finale drugiego konkursu o nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Szansę na zwycięstwo mają Amerykanin, Białorusinka, Australijka, Szwed i Polak. Ogłoszenie nazwiska laureata - 13 maja 2011 r.
W sobotę, 27 marca, jury - pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert - w składzie: Joanna Bator, Iwona Smolka, Anders Bodegard, Maciej J. Drygas, po burzliwej dyskusji dotyczącej istoty reportażu, nominowało do pierwszego etapu Nagrody 10 autorów.
O żadnej książce ostatnio nie było tak głośno, jak o „Kapuściński non-fiction" Artura Domosławskiego. Znak zrezygnował z wydania tej biografii, opublikował ją za to Świat Książki. Pierwszy nakład - 45 tysięcy egzemplarzy - rozszedł się błyskawicznie, wydawnictwo musiało zrobić dodruk.
Salon Kulturalny przedstawił autorskie zestawienie stu najlepszych polskich książek od renesansu do współczesności. Przy tworzeniu listy były brane pod uwagę książki napisane w języku polskim, dlatego w rankingu brakuje dzieł obcojęzycznych, których autorami są Polacy, np. Joseph Conrad czy Jan Potocki.
Warszawski sąd oddalił wniosek wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim dotyczący wstrzymania wydania jego biografii autorstwa Artura Domosławskiego - informuje Polskie Radio Wrocław.
Książka Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka - literaturoznawców od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego - to pierwsza próba pokazania całości dzieła autora Podróży z Herodotem.
Wszystkie wielkie dzieła Ryszarda Kapuścińskiego w najnowszej kolekcji „Biblioteki Gazety Wyborczej”. Pierwszy tom – „Cesarz” - w sprzedaży od 24 stycznia. Kolejne - co czwartek razem z „Gazetą Wyborczą”.
Istnieje stare łacińskie przysłowie: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. I sprawdziło się ono w przypadku Ryszarda: zarówno Jego pierwsza podróż - przed pięćdziesięciu laty, jak i ta ostatnia, w 2006 roku - wiodły przez Rzym. (...) Wtedy właśnie spotkał się z młodzieżą w Bolzano i to było - jak mówił - jedno z najwspanialszych spotkań w jego życiu. Z Przedmowy Alicji Kapuścińskiej.
Do księgarń trafiła książka Ryszarda Kapiścińskiego "Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku" – jedna z ostatnich publikacji, nad którą pracował i którą przygotowywał do druku zmarły w styczniu tego roku pisarz i reportażysta. Książka jest zbiorem wypowiedzi i zapisków Kapuścińskiego na temat historii, globalizacji i poszczególnych regionów świata. Ilustrowana jest niepublikowanymi dotąd zdjęciami wykonanymi przez autora w różnych częściach naszego globu.
Prof. Anna Świderkówna została tegoroczną laureatką Nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez Polski Pen Club, a ustanowionej w 1988 roku przez wdowę po pisarzu, Irenę Parandowską. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 5 marca.
Po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego 23 stycznia na rynku księgarskim ukazały się dwie książki o mistrzu reportażu - „Kapuściński: Nie ogarniam świata” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki oraz „Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści 13 tłumaczy”. Druga z książek miała być prezentem niespodzianką Wydawnictwa Znak na 75. urodziny pisarza. - „Nie zdążyliśmy mu jej pokazać” - pisze wydawca na swoich stronach internetowych.
Od poniedziałku Polskie Radio Wrocław nadaje odcinkową adaptację jednego z najsynniejszych reportaży Ryszarda Kapuścińskiego - „Wojny Futbolowej”. Obszerne fragmenty książki czyta Krystyna Czubówna. Cykl liczy 72 odcinki i emitowany będzie codziennie, od poniedziałku do piątku, po godzinie 21.
W wieku 75 lat zmarł wybitny polski reportażysta, eseista, publicysta Ryszard Kapuściński - żywa legenda polskiego i światowego reportażu.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca