Analitycy NewsPoint przygotowali ilościowo-jakościowy raport podsumowujący reakcje internautów oraz portali na aresztowanie Romana Polańskiego. Raport zawiera informacje na temat liczby publikacji dotyczących Polańskiego, ich wydźwięku, a także cytatów znanych postaci wypowiadających się na temat reżysera.
Stany Zjednoczone złożyły oficjalny wniosek o ekstradycję Romana Polańskiego. O wpłynięciu dokumentu poinformowali przedstawiciele szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości.
Sąd w Szwajcarii odrzucił wniosek Romana Polańskiego o zwolnienie za kaucją. Władze obawiają się, że reżyser uciekłby z kraju.
Film dokumentalny "Polański. Ścigany i pożądany" trafi do polskich kin 13 listopada. Obraz "Polański. Ścigany i pożądany" próbuje odpowiedzieć na pytanie co tak naprawdę wydarzyło się w 1977 roku i dlaczego Roman Polański, oskarżony o gwałt na 13-latce, uciekł przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Pytanie bardzo aktualne w świetle ostatnich wydarzeń, w konsekwencji których polski reżyser przebywa w areszcie w Szwajcarii i czeka na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
Pobyt Romana Polańskiego w areszcie może się przedłużyć. Adwokaci reżysera złożyli wniosek do Federalnego Sądu Karnego w Szwajcarii o zwolnienie Polańskiego. Sprawa ma zostać rozpatrzona w przeciągu "kilku tygodni", co oznacza, że Polański nie może liczyć na rychłe opuszczenie aresztu w Zurychu, w którym przebywa od 26 września. Nawet, jeśli sąd zwolni reżysera z aresztu, przedstawiciele szwajcarskiego rządu najprawdopodobniej złożą odwołanie od tej decyzji.
Roman Polański trafił do aresztu ekstradycyjnego w Szwajcarii. Przebywa w zakładzie na lotnisku w Zurychu. Szwajcarskie władze czekają teraz 40 dni na oficjalny wniosek o ekstradycję ze Stanów Zjednoczonych. Reżyser został bowiem zatrzymany na żądanie amerykańskiej policji.
Roman Polański wyreżyserował spot reklamujący... nieistniejące perfumy Francesco Vezzoli. W reklamie zapachu "Greed", wyreżyserowanej przez artystę pochodzenia polskiego, wystąpiły Natalie Portman i Michelle Williams.
Wielokrotnie nagradzana, piękna i utalentowana aktorka Catherine Deneuve kończy dziś 65 lat. Czas jest jednak dla niej niezwykle łaskawy, pierwsza dama francuskiego kina wciąż jest atrakcyjna i seksowna.
Telewizja Kino Polska na jesień szykuje obchody stulecia polskiego kina. Stacja zaplanowała emisję specjalnego cyklu „Sto filmów na stulecie”. W każdą niedzielę Kino Polska przypomni więc najważniejsze polskie filmy fabularne, m.in. „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Pożegnania” Wojciecha Jerzego Hasa, „Pasażerkę” Andrzeja Munka, „Austerię” Jerzego Kawalerowicza czy „Jańcio Wodnika” Jana Jakuba Kolskiego.
Roman Polański obchodzi dziś okrągłą rocznicę urodzin, kończy 75 lat.
Dziś rozpoczął się Festiwal Gwiazd w Gdańsku, w ramach imprezy odbędą się liczne spektakle teatralne, pokazy filmowe oraz koncerty. W czasie festiwalu zaplanowano również prapremierę filmu „Zaginione imperium” Karena Szachnazarowa, wyświetlony zostanie również film Petera Zelenki "Bracia Karamazow".
Słowa przytoczone w tytule wypowiedział Witold Lutosławski, ale Wojciech Kilar chętnie się do nich odwołuje odpowiadając na pytania o sposób tworzenia muzyki i przeżycia, jakie chciałby za jej pomocą wywoływać u odbiorcy. Kompozytor zaznacza jednocześnie, że twórca zawsze ma ogromną satysfakcję, gdy jego dzieła dają innym radość, wywołują emocje. Choć Kilar deklaruje, że przede wszystkim jest kompozytorem muzyki poważnej i pianistą, największą popularność zdobył tworząc muzykę filmową, jego utwory podbiły serca milionów widzów, np. "Draculi" Francisa Forda Coppoli, czy "Pianisty" Romana Polańskiego.
Roman Polański otrzyma nagrodę za całokształt twórczości od Europejskiej Akademii Filmowej. Zostanie on uhonorowany podczas uroczystości wręczenia innych nagród Akademii - 2 grudnia w Warszawie. Założona w 1988 roku Europejska Akademia Filmowa zrzesza 1700 europejskich profesjonalistów z dziedziny filmu, których wspólnych celem jest promocja europejskiej kultury filmowej.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków