Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas najważniejsze wydarzenie w roku – okres radości, spokoju i rodzinnych spotkań przy stole. Stowarzyszenia chce zachęcić do otwarcia serc i wsparcia w zapewnieniu osieroconym dzieciom rodzinnych świąt.
Rodzina zastępcza zapewnia opiekę i wychowanie dziecku, którego biologiczni rodzice zostali pozbawieni całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Dziecko może zostać umieszczone w takiej rodzinie w sytuacji, kiedy występują przeszkody prawne uniemożliwiające adopcję lub kiedy nie można znaleźć rodziny adopcyjnej. Głównym celem jakim powinna się kierować rodzina zastępcza, tak samo jak w przypadku adopcji, jest dobro dziecka i poszanowanie jego praw.
W Polsce każdego roku z domów zabieranych jest ponad 14,5 tys. dzieci. Niestety, niewiele z nich trafia do rodzinnych domów dziecka czy zawodowych rodzin zastępczych. Podobnie jak w Rosji, Rumunii i Bułgarii. Są jednak kraje, gdzie rodzinna opieka zastępcza jest najpopularniejszą formą wsparcia dzieci, które nie mogą wychowywać się w naturalnych rodzinach. Takimi przyjaznymi dzieciom rozwiązaniami mogą pochwalić się Anglia, Irlandia, Holandia oraz Szwecja.
Rodzicielstwo zastępcze jest najlepszą formą opieki nad dziećmi osieroconymi, głównie ze względu na warunki wychowawcze, które umożliwiają optymalny rozwój i uczą funkcjonowania w prawdziwej rodzinie. Niestety, ta forma opieki rozwija się bardzo powoli.
Rodzicami zastępczymi zostają osoby, które nigdy nie powinny nimi zostać, a kandydaci na rodziców zastępczych zbyt często rezygnują, zniechęcani wymogami proceduralnymi - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli po kontroli instytucji powołanych do pomocy rodzinie.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca