Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potoczne pieprzykami. Jeśli czerniak jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. Niestety, w Polsce większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany trwają już kilka miesięcy i są bardzo zaawansowane. Dlatego liczba osób umierających z powodu czerniaka jest w naszym kraju bardzo duża.
Dotychczas wiadomo było, iż rozwojowi wielu chorób sprzyja nawaga. Najnowsze badania wykazały, iż chcąc uniknąć zachorowania na raka powinniśmy dążyć do uzyskania jak najniższego BMI - oczywiście w graniach bezpiecznych dla zdrowia.
Jest wiele chorób, których nie możemy przewidzieć a co za tym idzie nie możemy im przeciwdziałać. Są jednak i te takie, których możemy uniknąć, wystarczy tylko zmienić niektóre przyzwyczajenia.
Polscy internauci będą mogli wkrótce odwiedzić stronę w całości poświęconą badaniom klinicznym w dziedzinie onkologii i hematologii. Twórcy portalu zamierzają umożliwić użytkownikom wymianę opinii na forum oraz zadawanie pytań lekarzom.
Amerykańscy naukowy zwrócili uwagę na nowy szczep wirusa, który może być wykorzystywany do zabijania komórek nowotworowych.
Szybko postawiona diagnoza to wielu przypadkach podstawa skutecznej terapii. Czas jest szczególnie cenny w przypadku chorób nowotworowych.
W tym roku 18 października już po raz 7 obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z klimakterium oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami.
Amerykańscy naukowcy opracowują terapię, w której komórki układu odpornościowego należące do jednej osoby można przeszczepić choremu i wspomóc w ten sposób walkę organizmu pacjenta z nowotworem.
Mandarynki to nie tylko smaczne i bogate w witaminy owoce, okazuje się, że ich wpływ na stan zdrowia może być znacznie większy.
Naukowcy ze Stanford University School of Medicine w USA opracowali nową metodę diagnozowania i leczenia nowotworu oraz innych chorób, stanowi ją sonda molekularna znakowana fluorescencyjnym znacznikiem.
Jeśli w żołądku obecny jest tłuszcz, witamina C może przekształcić się z substancji powstrzymującej powstawania nowotworów w czynnik powodujący rozwój nowotworu złośliwego.
O tym, iż palenie tytoniu jest szkodliwe wiedzą wszyscy, naukowcy dowiedli, iż na choroby bezpośrednio związane z tym nałogiem częściej chorują kobiety.
Angelina Jolie i Fran Drescher wzięły udział w kampanii "Cancer Schmancer", która promuje diagnostykę przeciwnowotworową, ma na celu uświadomienie kobietom jak ważne są badania umożliwiające wykrycie choroby we wczesnym stadium.
Amerykańscy naukowcy zaobserwowali, że adrenalina, którą nasz organizm wydziela w czasie stresu uodparnia komórki nowotworowe na działanie terapii. Wyniki badań, opublikowane w „Journal of Biological Chemistry” jednoznacznie informują, że silne zdenerwowanie obniża skuteczność leczenia raka.
Jak podają badacze na łamach „PLoS ONE”, neuronalne komórki macierzyste (NSC) mają możliwość produkowania substancji, które działają przeciwrakowo. Mogą one efektywnie i selektywnie eliminować z organizmu komórki nowotworowe.