Już po raz dziesiąty, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, w dniu 6 lutego 2010 roku Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych na terenie całego kraju. Podobnie jak w latach ubiegłych do akcji przystępują ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne na terenie całego kraju.
Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN z okazji jubileuszu 10-lecia swojej działalności organizuje I Konferencję Psychoonkologii Praktycznej „Nie tylko leki leczą". Konferencja odbędzie się 13 listopada w auli Collegium Medicum UJ w Krakowie.
26 listopada w Muzeum Narodowym odbędzie się czwarta edycja aukcji "Ziarno SZTUKI - ogród NADZIEI", której organizatorem jest Fundacja Psychoonkologii Ogród Nadziei. Dochód ze sprzedanych na niej dziel sztuki zostanie przekazany na organizację psychoterapii i zajęć ruchowych dla osób chorych na nowotwór i ich najbliższych w 2010 r.
Wzrasta liczba osób po czterdziestce, u których rozwinął się nowotwór jamy ustnej, warg i języka, ostrzega Institute of Cancer Research z Wielkiej Brytanii. Wśród przyczyn choroby wymienia się spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.
Nowe badania dowodzą, że ryzyko zachorowania na raka wśród Latynosów, przebywających w Stanach Zjednoczonych jest o 40 procent większe niż wśród Latynosów, mieszkających w Ameryce Łacińskiej. Nawet uwzględnienie poprawki, dotyczącej większej wykrywalności raka w Stanach nie podważa wyników badań.
Jak co roku, w maju obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu. Tegoroczny trwa od 11- go do 17-go maja. Przedsięwzięcie ma na celu przybliżenie Polakom wegetarianizmu oraz walkę z mitami na temat jego stosowania.
Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „Nie tylko leki leczą", której celem jest przybliżenie społeczeństwu pojęcia psychoonkologii. Kampania jest kontynuacją zeszłorocznej akcji „Widzimy całego człowieka, nie tylko jego chorobę" i kolejnym krokiem w przełamywaniu negatywnego przekazu, jaki towarzyszy chorobie nowotworowej.
Większość leków jest mniej efektywna i bardziej toksyczna niż to wynika z badań prowadzonych w III fazie prób klinicznych. Dlatego w onkologii klinicznej istotnym problemem jest znalezienie równowagi między skutecznością i toksycznością. Ma to nawet większe znaczenie niż ponoszone na leczenie koszty. Ale dotyczy to terapii efektywnych terapeutycznie. Tymczasem, mamy coraz więcej nowych technologii, do których dostępu domagają się chorzy, ale poważna część z tych technologii nie spełnia pokładanych w nich oczekiwań.
Co roku w naszym kraju na nowotwór jelita grubego zapada 13 tys. osób, umiera - 8 tysięcy. W Warszawie trwa akcja „Ocal chore miasto", która ma celu rozpowszechnić informacje o chorobie i zachęcić do badań profilaktycznych.
Zmiany w diecie, podjęcie aktywności fizycznej i utrzymywanie odpowiedniej wagi zasadniczo zmniejsza ryzyko rozwoju większości typów raka, wynika z najnowszych danych World Cancer Research Fund (Światowej Fundacji Badań nad Rakiem).
Naukowcy odkryli, że kobiety, które piją alkohol, częściej zapadają na raka. Zależność taka występuje nawet wówczas, gdy ilość napojów wyskokowych jest niewielka.
W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem w dniu 7 lutego Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych. Akcja jest organizowana po raz dziewiąty i - podobnie jak w latach ubiegłych - przystąpiły do niej ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne z terenu całego kraju.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku diagnozuje się na świecie niemal 11 mln. przypadków raka. Światowy Dzień Walki z Rakiem to znakomita okazja do dyskusji na temat znaczenia profilaktyki oraz regularnego kontrolowania stanu zdrowia.
4 lutego na całym świcie obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. Lekarze zrzeszeni w Polskiej Unii Onkologii wystosowali z tej okazji apel do polskich władz będący wyrazem ich troski o dalszy rozwój i sposób finansowania onkologii w Polsce.
Zespół naukowców z różnych placówek testuje nowy lek na raka. Medykament stymuluje układ odpornościowy, czego efektem jest powstrzymanie rozwoju guzów.