U ludzi, którzy regularnie korzystają z solarium, notuje się znacznie ryzyko wystąpienia czerniaka złośliwego - wynika z badań. A jednak okazuje się, że to nie ta informacja najbardziej przeraza amatorów sztucznych kąpieli słonecznych.
"Niezbędne są dalsze prace" - to wniosek z najszerzej zakrojonych jak do tej pory badań nad możliwym związkiem między używaniem telefonu komórkowego a zagrożeniem rakiem mózgu.
Długowieczność - permanentne marzenie ludzkości. Trudno by zliczyć badania i pieniądze poświęcone odkryciu zagadki długiego życia. Nieśmiertelność jeszcze nie jest w naszym zasięgu, ale prawdziwie długie życie wkrótce być może da się zapewnić. Co trzeba zrobić? Mieć odpowiednie geny - naukowcy odkryli, że ich posiadanie to gwarancja życia do setki.
Nowotwory skóry są zmianami zlokalizowanymi na całej powierzchni ciała najczęściej w miejscach, w których nastąpiło uszkodzenie skóry. Najważniejszym czynnikiem etiologicznym jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), zarówno to emitowane przez słońce jak i inne źródła np. solaria.
U kobiet z Cypru i mężczyzn z Islandii notuje się najniższe na całym świecie ryzyko śmierci przed osiągnięciem 60 roku życia, informuje medyczny magazyn „Lancet".
Rak wykrywany jest co roku u około 3 mln 200 tys. Europejczyków. To druga w kolejności, po chorobach układu krążenia, przyczyna śmierci w Europie. Najczęściej spotykane odmiany choroby to rak płuc, rak piersi oraz rak jelita grubego.
Zewsząd jesteśmy zachęcani, aby ze względu na nasze zdrowie jeść więcej warzyw. Czy jednak będziemy mniej narażeni na różne rodzaje nowotworu jeśli zupełnie zrezygnujemy z mięsa?
Około 140 000 Polaków rocznie słyszy diagnozę: nowotwór. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby daje dużą gwarancję na całkowite wyleczenie. Rozwój medycyny przynosi nadzieję na nowe, skuteczne metody leczenia raka. Pojawia się też potrzeba i świadomość wspierania działań medycznych.
Stowarzyszenie Wspierania Onkologii Unicorn przeprowadzi cykl bezpłatnych szkoleń skierowanych do osób powracających do aktywności zawodowej po chorobie nowotworowej, obejmujący treningi doskonalące oraz spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym. Projekt "Kto szuka, ten żyje", skierowany jest do osób z Małopolski i współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Naukowcy opracowali test genetyczny, który pozwala określić, w jakim stopniu chemioterapia będzie skuteczna u pacjenta chorego na raka. Badania rozpoczęto od przetestowania 829 genów komórek raka piersi. Ostatecznie, obszar poszukiwań zawężono do 6 genów, które wytypowano jako te wykazujące wpływ na działanie leków w terapii nowotworowej, a ich brak lub wadliwe działanie uniemożliwiały skuteczną terapię.
Już po raz dziesiąty, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, w dniu 6 lutego 2010 roku Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych na terenie całego kraju. Podobnie jak w latach ubiegłych do akcji przystępują ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne na terenie całego kraju.
Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN z okazji jubileuszu 10-lecia swojej działalności organizuje I Konferencję Psychoonkologii Praktycznej „Nie tylko leki leczą". Konferencja odbędzie się 13 listopada w auli Collegium Medicum UJ w Krakowie.
26 listopada w Muzeum Narodowym odbędzie się czwarta edycja aukcji "Ziarno SZTUKI - ogród NADZIEI", której organizatorem jest Fundacja Psychoonkologii Ogród Nadziei. Dochód ze sprzedanych na niej dziel sztuki zostanie przekazany na organizację psychoterapii i zajęć ruchowych dla osób chorych na nowotwór i ich najbliższych w 2010 r.
Wzrasta liczba osób po czterdziestce, u których rozwinął się nowotwór jamy ustnej, warg i języka, ostrzega Institute of Cancer Research z Wielkiej Brytanii. Wśród przyczyn choroby wymienia się spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.
Nowe badania dowodzą, że ryzyko zachorowania na raka wśród Latynosów, przebywających w Stanach Zjednoczonych jest o 40 procent większe niż wśród Latynosów, mieszkających w Ameryce Łacińskiej. Nawet uwzględnienie poprawki, dotyczącej większej wykrywalności raka w Stanach nie podważa wyników badań.