Pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, musi być jak najszybciej zdiagnozowany i rozpocząć leczenie, dlatego w onkologii nie będzie limitów. Na szybką terapię będą składały się trzy etapy: diagnostyka, leczenie oraz skoordynowana opieka długofalowa po zakończonej terapii – takie są założenia przedstawionego dziś przez ministra zdrowia pakietu onkologicznego.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat odnotowano znaczny wzrost liczby zachorowań na raka penisa. Eksperci uważają, że przyczyną tego jest zwiększenie przypadków zakażeń przenoszonych drogą płciową oraz spadek wskaźnika obrzezań chłopców.
Wysokie dawki witaminy C mogą przyczynić się do zwiększenia zdolności chemioterapii do zabijania komórek nowotworowych.
Dla niego nie jest istotne ile ma się lat, nieistotna jest także płeć. Rozwija się w organizmie po cichu, a atakuje niespodziewanie, przewracając całe życie do góry nogami. Rak. Szacuje się, że co czwarta osoba w Polsce choruje na nowotwór. I choć informacja o raku przytłacza i szokuje – wola życia w każdym chorym jest ogromna, więc podejmują oni często nierówną walkę. Czasem wygrywają, czasem oswajają raka. Są też niestety tacy, którzy mimo woli przegrywają z nim.
W sytuacji, gdy człowiek dowiaduje się, że jest chory na nowotwór, życie zmienia się nie tylko jemu. Choroba bliskiej osoby sprawia, że zmienia się funkcjonowanie całej rodziny, a także najbliższych osób. Mówi się wręcz, że choruje cała rodzina. Różne osoby, w różny sposób reagują na informację o diagnozie. Jedni robią dobrą minę do złej gry, inni pocieszają, inni zamykają się w sobie, a jeszcze kolejni po prostu są obok - towarzyszą.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 4 lutego 2014 r. od godz. 16.00 na lodowisku na Rynku Starego Miasta w Warszawie odbędą się treningi łyżwiarskie, happeningi i bezpłatne badania profilaktyczne, a około godz. 17:00 wspólny taniec na lodzie. Wszystko po to, by pokazać, że do walki z rakiem wystarczą naprawdę proste kroki.
Kobiety chore na nowotwory ginekologiczne i ich bliscy muszą codziennie zmagać się z poważnymi i trudnymi pytaniami – począwszy od tego, gdzie szukać pomocy, aż po dylematy jak wspierać żonę, mamę czy przyjaciółkę. Właśnie rusza kampania edukacyjna „Dla niej. Możemy więcej”, której celem jest zwrócenie uwagi na psychologiczne, intymne i społeczne problemy kobiet, u których zdiagnozowano nowotwory ginekologiczne.
To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów wśród wszystkich chorób nowotworowych. Chłoniak, bo o nim mowa, to nowotwór, na który każdego roku w naszym kraju choruje ponad 6 tys. nowych osób, a liczba zachorowań ciągle wzrasta. Diagnoza „nowotwór układu chłonnego” nie oznacza wyroku, gdyż wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie. Najważniejsze jest zatem zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat chłoniaka, co jest celem akcji „Mam Haka na Raka”.
Choroba nowotworowa powoduje długotrwały stan zapalny, co ma niekorzystny wpływ na działanie całego organizmu. Z tego powodu bardzo ważną kwestią jest odpowiednie żywienie chorego w czasie choroby. Słaby, zmęczony chorobą organizm potrzebuje większej ilości składników odżywczych. Jak odżywiać się w czasie choroby nowotworowej podpowiadają eksperci i twórcy kampanii „Rak. To się leczy!”.
Zdecydowana większość kobiet zastanawia się, jak wybrać dobrego ginekologa. Ma to być rzetelny specjalista, który zadba o wywiad lekarski z pacjentką, ale również przeprowadzi badanie cytologiczne za pomocą specjalnej szczoteczki spełniającej standardy UE. Istotną kwestią jest też zapewnienie intymności w czasie wizyty. Te kryteria przyświecały Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, która opracowała listę „Gabinetów pod Kwiatkiem”. To gabinety ginekologiczne rekomendowane przez pacjentki i zweryfikowane przez organizatorów akcji. W ramach inicjatywy opracowano także standardy wizyty ginekologicznej.
Rak sromu należy do rzadkich nowotworów, a przy tym trudnych do zdiagnozowania. Przypadki zachorowań notuje się u kobiet po 65. roku życia, czasem jednak zdarza się, że wykrywa się go u młodszych pań. Wciąż niewiele wiemy na temat tego nowotworu. Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest program „Jestem przy Tobie”, którego celem jest dostarczenie wiedzy i wsparcia paniom cierpiącym na nowotwory narządów rodnych.
Wiele kobiet, u których stwierdzono nowotwór piersi traktuje to rozpoznanie jak wyrok – trwa w bierności i lęku, nie widząc dla siebie żadnej przyszłości. Jak odnaleźć siłę i chęć walki z rakiem po takiej diagnozie? – m.in. na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy kampanii „Poszerzamy HERyzonty” adresowanej do kobiet cierpiących na raka piersi i ich najbliższych.
W naszym kraju prawie co czwarta kobieta, która zachoruje na nowotwór złośliwy, będzie miała raka piersi. Choroba ta każdego roku dotyka około 14 tysięcy Polek. Niestety to jedna z głównych przyczyn zgonów kobiet przed 65. rokiem życia. W miesiącu walki z rakiem piersi warto przypomnieć, że profilaktyka, a także wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie leczenia pozwalają nawet na całkowity powrót do zdrowia.
W 2030 roku na świecie będzie żyło 75 mln osób z chorobą nowotworową zdiagnozowaną w ciągu pięciu poprzedzających lat – wynika z danych „World Cancer Report 2008”. Już dziś można poczynić kroki, aby ta prognoza nie musiała się sprawdzić. Dziś zdiagnozowanie raka nie musi oznaczać wyroku, ponieważ leczenie nowotworów przynosi coraz lepsze efekty. Wszystko zależy od nas – od wykonywania badań profilaktycznych.
W najbliższą sobotę 5 października odbędzie się w Krakowie VI Marsz Nadziei i Życia, który organizowany jest przez Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie”. Celem tej akcji jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie społeczeństwu sytuacji osób chorujących w naszym kraju na nowotwory.