Nie ma wątpliwości - alkohol sprzyja rozwojowi nowotworów. Nowozelandzcy uczeni podają, że może odpowiadać za co najmniej siedem nowotworów.
Wzrost może być jakoś skorelowany z ryzykiem różnych chorób. Odkryto, że osoby wysokie rzadziej chorują na cukrzycę i choroby serca, ale częściej diagnozuje się u nich nowotwory.
Wystarczy powalczyć z nadwagą, by móc liczyć na niższe ryzyko rozwoju raka, mówią badacze z Fred Hutchinson Cancer Research Centre w Seattle.
Już około dwóch godzin ćwiczeń tygodniowo może pomóc uchronić się przed różnymi rodzajami nowotworu, w tym tymi najpowszechniejszymi i najgroźniejszymi.
Pacjenci z rakiem jelita grubego, którzy codziennie zażywali kwas acetylosalicylowy, byli o jedną czwartą mniej narażeni na śmierć z powodu choroby w porównaniu do osób nie stosujących tego leku.
Stosowanie kwasu acetylosalicylowego może zapobiec nowotworowi jelita grubego.
Większa aktywność fizyczna daje lepszą ochronę przed śmiercią z powodu różnych form nowotworu, np. raka sutka, okrężnicy i prostaty.
Nadmiar kawy może być szkodliwy, bo oznacza dostarczanie sobie także większej ilości kofeiny, która ma silny wpływ na nasze fukcjonowanie, w tym może zaburzać niektóre czynności organizmu. W każdym razie jednak wyniki badań przemawiają na korzyść kawy wypijanej w umiarkowanych ilościach, tj. nawet do pięciu filiżanek...
Jedzenie przetworzonego mięsa, parówek, kiełbasek, boczku, etc., może prowadzić do raka jelita grubego. Co więcej, już sam nadmiar czerwonego mięsa także jest prawdopodobną przyczyną choroby, twierdzą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia.
W wielu badaniach wykazano, że kwas acetylosalicylowy może pomóc uchronić się przed rozmaitymi nowotworami. Teraz naukowcy Uniwersytetu w Newcastle informują, że lek może pomóc w zapobieganiu raka jelita grubego u osób z nadwagą.
Chociaż panuje przekonanie, że rak szyjki macicy to choroba młodych kobiet, połowa zgonów dotyczy pacjentek w wieku powyżej 65 lat, informuje BBC.
Zażywane codziennie niskie dawki kwasu acetylosalicylowego mogą pomóc uchronić się przed rakiem piersi.
Jabłko to owoc o nadzwyczajnych właściwościach leczniczych, zarówno jeśli chodzi o walkę z cholesterolem, jak i innymi chorobami. Teraz odkryto, że dwa jabłka dziennie istotnie obniżają ryzyko nadmiaru tzw. „złego cholesterolu" LDL.
Nowe badania pokazują, że dieta wegetariańska może pomóc obniżyć ryzyko rak jelita grubego i raka odbytnicy.
Według GUS w ubiegłym roku lekarza odwiedziło 60 procent Polaków – głównie z powodu urazów lub wypadków, a nie po to, aby wykonać badania okresowe. Mimo przysłowiowej już niechęci mężczyzn do wizyt w gabinecie lekarskim, warto postawić na profilaktykę i w porę udać się do przychodni, zamiast później się leczyć – zaznaczają lekarze.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków