Badacze z Columbia University College of Dental Medicine w Nowym Jorku odkryli, że bakterie obecne w jamie ustnej i biorące udział w rozwoju próchnicy oraz zapalenia przyzębia mogą przyspieszać wzrost raka jelita grubego.
Jeśli twoja dieta zawiera duże ilości tłuszczu, narażasz się na wyższe ryzyko raka jelit i okrężnicy.
Jeśli w twojej diecie stałe miejsce mają czosnek i cebula, możesz liczyć na niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, uważają badacze z Uniwersytetu Medycznego w Shenyang.
Badania pokazują, że popularny lek przecigorączkowy i przeciwbólowy, tj. kwas acetylosalicylowy, może mieć działanie ochronne przed różnymi formami raka. Kolejne testy dowodzą, że może pomóc uchronić się przed rakiem jelita grubego.
Jedzenie organiczne staje się coraz popularniejsze wobec doniesień o możliwej szkodliwości wysokoprzetworzonych produktów, do których dodawane są rozmaite związki chemiczne. Nowe badania wskazują, że artykuły organiczne mogą mieć wpływ na niższe ryzyko raka.
Kolejne badania potwierdzają ostrzeżenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące związku pomiędzy jedzeniem przetworzonego mięsa i podwyższonego ryzyka rozwoju różnych form raka. Teraz ustalono, że takie produkty sprzyjają pojawieniu się raka piersi.
Kolejne badania wskazują, że popularny lek na przeziębienia i gorączkę, tj. kwas acetylosalicylowy, może pomóc w leczeniu nowotworów.
Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO), do końca 2018 roku roku odnotowanych zostanie 18 milionów nowych przypadków nowotworu, a 9,6 mln ludzi umrze z powodu tej choroby.
Ci, którzy w wieku czterdziestu czy piećdziesięciu lat są aktywni fizyczne, mają większe szanse na uchronienie się od raka niż osoby prowadzące siedzący styl życia.
Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie. Jest też jednym z najczęściej występujących w Polsce i niestety zbyt późno wykrywanych.
Eksperci z Yale Cancer Center mówią, że osoby z III stopniem raka jelit, które regularnie jedzą orzechy, rzadziej doświadczają nawrotu choroby niż pozostałe osoby.
Dieta pełna wędlin, bekonu, pełnotłustego nabiału i innych podobnych produktów sprzyja bardzo szybkiemu rozwojowi guzów nowotworowych - rosną nawet 100 razy szybciej.
Jeśli nie chcesz narażać się na raka jelita grubego, ogranicz w diecie pewne produkty – ostrzegają eksperci z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie.
Komórki mężczyzn posiadają wadliwe wersje genów hamujących rozwój guzów, stąd to oni częściej chorują na nowotwory.
Rak jelita grubego jest drugą przyczyną śmierci w Europie. Zabija około 215 tysięcy osób rocznie. Z nowych badań wynika, że trzy diagnozy raka na dziesięć dotyczy pacjentów w wieku poniżej 55 lat.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków