Nieprzebrana ilość warzyw, owoców, produktów zbożowych, mięs i wiele tysięcy różnorodnych produktów spożywczych to bogate źródła energii. W naszym jadłospisie dominuje jednakże żywność przetworzona i wysokokaloryczna.
Od 15 listopada br. ruszyła kampania reklamowa na rzecz popularyzacji zapisów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, realizowana dla Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna na rzecz walki z rakiem jelita grubego promująca profilaktyczne badania kolonoskopowe. Organizuje ją Centrum Onkologii w Warszawie, ale na badania można zgłosić się do regionalnych ośrodków.
1 października obchodzono Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Dieta bezmięsna ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników, a niektórzy uważają, że jest wręcz wymarzona dla osób w podeszłym wieku. Czy rzeczywiście?
Prawidłowe stężenie żelaza w organizmie redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca, udarów, raka jelita grubego oraz kamieni nerkowych. Około 70% przyswajanego codziennie żelaza jest związane w krwi, głównie w postaci hemoglobiny czyli „oddechowego” barwnika krwi, który dostarcza tlen do wszystkich komórek organizmu.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na nowotwór jelita grubego umrze w tym roku 655 tysięcy ludzi. Dotychczas sądzono, że schorzenie to w równym stopniu dotyczy mężczyzn, jak i kobiet, ale polscy naukowcy wykazali, iż w grupie wiekowej 55 – 66 lat rak jelita grubego dwukrotnie częściej diagnozowany jest u mężczyzn.
Palacze, alkoholicy i mężczyźni są bardziej narażeni na raka jelita grubego. Naukowcy odkryli, że średnia wieku zapadania na tą chorobę u tych osób to 7,8 lat wcześniej niż osoby nie palące i nie nadużywające alkoholu.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków