Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że objawy raka płuc mogą dotyczyć także ich, a wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla skutecznej walki z nowotworem.
Nowe badanie z udziałem ponad 1200 kobiet wykazało, że kwas acetylosalicylowy zażywany co najmniej kilka razy w tygodniu powodował znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc - zarówno wśród pań palących papierosy, jak i wolnych od nałogu.
Co roku w Europie diagnozuje się ponad 450 tysięcy przypadków raka jelita grubego, a około 230 tysięcy tych pacjentów umiera z powodu nowotworu. Liczba chorych rośnie i wielu z nich nie wie, że dostatecznie wczesna profilaktyka mogłaby uratować im życie. Odpowiedzią na alarmujące dane jest inicjatywa pod nazwą "Miesiąc szerzenia świadomości na temat raka jelita grubego".
Starania, by być aktywnym fizycznie, mogą mieć duże znaczenie dla osób leczonych z powodu nowotworów. Być może aktywność fizyczna to ostatnia rzecz, o jakiej się myśli podczas powodującego wyczerpanie leczeniu raka, ale według badań uczonych z Uniwersytetu w Hongkongu, ćwiczenia stanowią klucz do odzyskania sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia psychicznego.
Kofeina stała się elementem współczesnego stylu życia. Bogate w nią napoje i produkty żywnościowe są stałym punktem naszego menu. Stąd coraz częstsze pytania o pozytywne i negatywne oddziaływanie tej substancji na zdrowie oraz liczne badania naukowe sprawdzające jej właściwości.
Jęczmień to rodzaj zboża, ale jego właściwości pozwalają umieścić go na liście ziołowych hitów. Jęczmień kojarzy się z łagodnym rytmem piosenki Stinga „Fields of Glod". Zboże cieszy oko rozpościerając się „złotem" po szerokich połaciach pól. W kręgach botanicznych roślina jest określana jako Hordeum distichon i jest spokrewniona z rodziną traw.
Ludzie, którzy starają się zachować zdrowe serce, mają większe szanse powstrzymać także rozwój nowotworów.
Czas, który współcześni ludzie spędzają na siedząco, jest dłuższy niż kiedykolwiek w historii. Tymczasem może to zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, podobnie jak czas, który spędza się na ćwiczeniach, zmniejsza się prawdopodobieństwo choroby, wynika z nowych badań.
Powstrzymywanie procesu zyskiwania kolejnych kilogramów w średnim wieku może pomóc kobietom zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka macicy.
Kolejne dobra informacje dla osób lubiących kawę. Picie trzech lub więcej filiżanek popularnego na całym świecie napoju znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego, wynika z japońskich badań.
Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce uważano wegetarian za ekscentryków. Obecnie niejedzenie mięsa jest dość popularnym i akceptowanym stylem życia. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu.
Z badania Cancer Research UK wynika, że picie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego. Lampka wina kojarzy się raczej z dobrym wpływem na zdrowie i samopoczucie, jednak z badań wynika, że już jeden duży kieliszek wina dziennie zwiększa ryzyko raka jelita grubego.
Aktywność fizyczna w przypadku pacjentów walczących z rakiem jest kluczowa. Jak wskazują uczeni, powinna być szeroko rekomendowana przez medyków.
W dniach 25-31 maja 2011 r. trwać będzie Europejski Tydzień Walki z Rakiem, zapoczątkowany w roku 1989, pod przewodnictwem Europejskiej Ligi Walki z Rakiem we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Rakiem (European Partnership for Action Against Cancer 2011-2013). Polska aktywnie włącza się w idee promowane przez Stowarzyszenie. Tematem przewodnim kampanii w roku 2011 jest Zdrowy Styl Życia.
Im szybciej następuje diagnoza raka jelita grubego, tym większa jest szansa na wyzdrowienie. Warto więc znać objawy, by bezzwłocznie podjąć ratujące życie leczenie.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków