Uwaga miłośnicy grilla. Przygotowywanie mięsa w wysokiej temperaturze, przedłużanie procesu gotowania lub pieczenia, może sprawić, że posiłek stanie się ryzykowny - w przyrządzonej w ten sposób potrawie mięsnej znajdują się substancje, które mogą powodować raka, ostrzegają eksperci.
Nowe badania pokazują, że cukier odgrywa ważną rolę w zwiększaniu ryzyka wystąpienia raka.
Super jedzenie to najbardziej odżywcze pożywienie stanowiące świetne źródło licznych minerałów, witamin, enzymów, antyoksydantów, protein, koenzymów. Eksperci popularyzują produkty najpotężniejsze w dbałości o dobry stan zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Polacy nie wykonują podstawowych badań profilaktycznych! Jak wynika z „Raportu na temat zdrowia Polaków”, który został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie w 2011 roku, nie mierzymy regularnie ciśnienia, nie sprawdzamy poziomu cholesterolu ani cukru we krwi. Zgodnie z dawnymi przekonaniami idziemy do lekarza dopiero wtedy, kiedy coś nam dolega i kiedy nie pomagają żadne leki dostępne bez recepty. Dlaczego tak się dzieje? Przecież tak wiele kampanii społecznych uświadamia nas, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Witamina C, czyli kwas askorbinowy, jest prawdopodobnie najbardziej znaną witaminą wzmacniającą odporność. Teraz, gdy zaczyna się sezon grypy, warto pamiętać, że pomaga ochronić się przed infekcjami. Poniżej lista produktów o najwyższej zawartości kwasu askorbinowego.
To nie powrót patriarchatu, choć dla wyzwolonych pań nie brzmi zachęcająco. Prace domowe maja dobry wpływ na zdrowie. Naukowcy odkryli, że kobiety, które przez sześć godzin dziennie wykonywały prace domowe, chadzają na energiczny spacer lub parają się pielęgnacją ogrodu, były o 13 procent mniej narażone na rozwój raka piersi niż panie prowadzące siedzący tryb życia.
Osoby otyłe i zmagające się z nadwagą są bardziej narażone na rozwój polipów okrężnicy, wynika z przeglądu dotychczasowych badań.
Pięć nowych badań przydaje kolejnych dowodów na to, że zdrowe nawyki i profilaktyka mogą chronić przed rozmaitymi chorobami.
Na całym świecie zachorowalność na raka wzrośnie o 75% do roku 2030, ponad 90% prognozowanego wzrostu nastąpi w najbiedniejszych krajach, wynika z nowych badań.
Ryby są szczególnie polecane dla zdrowia mózgu. Okazuje się jednak, że mogą też zmniejszyć ryzyko raka odbytnicy i okrężnicy, mówią lekarze.
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że objawy raka płuc mogą dotyczyć także ich, a wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla skutecznej walki z nowotworem.
Nowe badanie z udziałem ponad 1200 kobiet wykazało, że kwas acetylosalicylowy zażywany co najmniej kilka razy w tygodniu powodował znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc - zarówno wśród pań palących papierosy, jak i wolnych od nałogu.
Co roku w Europie diagnozuje się ponad 450 tysięcy przypadków raka jelita grubego, a około 230 tysięcy tych pacjentów umiera z powodu nowotworu. Liczba chorych rośnie i wielu z nich nie wie, że dostatecznie wczesna profilaktyka mogłaby uratować im życie. Odpowiedzią na alarmujące dane jest inicjatywa pod nazwą "Miesiąc szerzenia świadomości na temat raka jelita grubego".
Starania, by być aktywnym fizycznie, mogą mieć duże znaczenie dla osób leczonych z powodu nowotworów. Być może aktywność fizyczna to ostatnia rzecz, o jakiej się myśli podczas powodującego wyczerpanie leczeniu raka, ale według badań uczonych z Uniwersytetu w Hongkongu, ćwiczenia stanowią klucz do odzyskania sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia psychicznego.
Kofeina stała się elementem współczesnego stylu życia. Bogate w nią napoje i produkty żywnościowe są stałym punktem naszego menu. Stąd coraz częstsze pytania o pozytywne i negatywne oddziaływanie tej substancji na zdrowie oraz liczne badania naukowe sprawdzające jej właściwości.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków