Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?
Dla prawie 90 procent ankietowanych duże lub bardzo duże znacznie ma dawka promieniowania rentgenowskiego, która wykorzystywana jest w czasie badania. Badani przyznali, że prócz dawki promieniowania ważne są dla nich takie kwestie jak ochrona radiologiczna i częstotliwość wykonywania badań RTG – wynika z badania TNS „Polacy o promieniowaniu rentgenowskim”.
W 2030 roku na świecie będzie żyło 75 mln osób z chorobą nowotworową zdiagnozowaną w ciągu pięciu poprzedzających lat – wynika z danych „World Cancer Report 2008”. Już dziś można poczynić kroki, aby ta prognoza nie musiała się sprawdzić. Dziś zdiagnozowanie raka nie musi oznaczać wyroku, ponieważ leczenie nowotworów przynosi coraz lepsze efekty. Wszystko zależy od nas – od wykonywania badań profilaktycznych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca