W Polsce liczba bezdomnych psów sięga nawet 300 tysięcy. Wiele z nich zostało porzuconych przez swoich właścicieli. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, w planowanej nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt ma pojawić się wymóg czipowania czworonogów i zapisywania danych zwierząt oraz ich właścicieli w centralnym rejestrze. Prace nad nowelą trwają od kilku lat.
Dzień Psa to stosunkowo nowe święto. W 2007 roku zostało "wymyślone" przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies”. Data 1 lipca nie jest przypadkowa - to właśnie teraz zaczyna się okres, w którym wyrzucanych jest wiele psów, choćby dlatego że stanowią przeszkodę w wakacyjnych planach.
Rasa psa może mieć znaczenie dla potencjalnego właściciela ze względu na pewne różnice w poziomie energii reprezentowanej przez określone czworonogi. Poza tym znaczenie mają inne czynniki. Przykładowo, nie powinien mieć doga, ktoś, kto mieszka w kawalerce, ani opiekować się śliniącym się buldogiem osoba cierpiąca na alergię.
Z roku na rok przybywa porzucanych zwierząt. Ich liczba wzrosła od 2005 r. o ponad 25 procent. Na szczęście wzrasta też liczba adopcji. Najwyższa Izba Kontroli od wielu lat interesuje się problemem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. A wnioski z tych kontroli są niepokojące, wskazują bowiem że opieka nad bezdomnymi zwierzętami budzi co najmniej poważne zastrzeżenia.
Zwierzęta potrafią wyczuć to, czego nie wskażą najdokładniejsze maszyny. Wyszkolono psa, który potrafi wyczuć raka prostaty i czyni to z prawie stuprocentową dokładnością.
Poprzez lizanie psy okazują swoim właścicielom szacunek i oddanie. Okazuje się, że takie „czułości" mogą mieć dobry wpływ na nasz układ odpornościowy.
Wielu się zgodzi, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Czasem jednak bywają bardzo niebezpieczne. Szczególnie zagrożone są dzieci, ponieważ najtrudniej im przeciwstawić się sile czworonoga. Uważaj więc na wnuki.
Jak wykazali japońscy uczeni, koty rozpoznają głosy właścicieli, ale postanawiają na nie reagować. To dlatego zwykle nie daje się ich przywołać tak, jak można to zrobić w przypadku psów.
Psy mogą być pomocne przy przeprowadzaniu badań przesiewowych raka piersi. Uczeni sprawdzają, na ile węch zwierząt jest skuteczny we wczesnym wykrywaniu tego nowotworu.
Na temat alergii krąży wiele różnych mitów, również w Internecie. Niektóre z nich nie tylko nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym, ale mogą być wręcz niebezpieczne dla zdrowia.
To, jakiego zwierzaka chcesz mieć w domu może odzwierciedlać osobowość. To nie wszystko - może mieć związek z poziomem IQ. Z badań wynika, że posiadacze kotów przeciętnie mają wyższy iloraz inteligencji od właścicieli psów.
Jeden z najgłośniejszych filmów Władysława Pasikowskiego, słynne "Psy" z Bogusławem Lindą w roli głównej, będzie można znowu obejrzeć w kinie. Obraz odnowiony cyfrowo, trafi na ekrany kin studyjnych w całej Polsce.
Ugryzienia kotów mogą być bardzo niebezpieczne. Ostre zęby tych zwierząt mogą przenosić trudne do usunięcia bakterie głęboko do skóry i stawów, co zwiększa ryzyko poważnych infekcji.
Grupa amerykańskich badaczy odkryła, że psy są w stanie wykrywać obecność raka jajnika. Na University of Pennsylvania rozpoczęto szkolenie trzech czworonogów, które mają pomóc w diagnozowaniu choroby.
1 lipca obchodzimy Dzień Psa - święto ustanowione w 2007 roku przez redakcję magazynu „Przyjaciel Pies" oraz użytkowników portalu pies.pl
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca