Zaburzenia funkcji poznawczych to jedne z obciążeń u pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę nerek. Mogą one poważnie osłabić jakość ich życia i często prowadzą do zwiększonego ryzyka demencji.
Kiedy przeprowadzono badania z udziałem osobób o prawidłowej czynnoścą nerek, odkryto że u ludzi z poważnymi objawami depresyjnymi częściej występuje później gwałtowne pogorszenie funkcjonowania tych narządów.
Dane zebrane w ramach ogólnoświatowego badania Global Burden of Disease wskazują, że przeciętny czas życia w wymiarze globalnym wzrośnie o kilka lat, ale jednocześnie w połowie badanych krajów okres ten ulegnie zmniejszeniu.
Ośmiu na dziesięciu Polaków zapytanych o objawy, które mogą świadczyć o przewlekłej chorobie nerek (PChN) wskazało na częste wizyty w toalecie. Na drugim miejscu respondenci umieścili bóle mięśni i stawów – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Dializa domowa – życie bez granic”. Czy możemy mówić o typowych objawach PChN i kto jest szczególnie narażony na tę chorobę?
Polscy specjaliści oraz organizacje pacjentów chcą zwiększyć świadomość ryzyka spożywania zbyt dużej ilości wapnia przez osoby chore na przewlekłą chorobę nerek (PChN).
Niekontrolowane nadciśnienie – ciągle główny czynnik chorób serca i udarów