Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalną chorobą płuc. Polega na postępującym zmniejszeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe (w szczególności oskrzela i płuca), co upośledza oddychanie, nawet w bardzo poważnym stopniu. Jej postępy można tylko mocno powstrzymać, ale zmiany przez nią poczynione są niestety tylko częściowo odwracalne. POChP bywa również określana jako przewlekły bronchit albo rozedma.
W Polsce, gdzie pali 35 proc. osób, palenie to nadal problem społeczny. Nałóg palenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.
Ponad 52 tysiące Polaków skorzystało dotychczas z akcji bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji specjalistów chorób płuc w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc „Głęboki Oddech”.
15 listopada 2006 roku obchodzony jest Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc). Choroba ta, choć słabo jeszcze znana społecznie, jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego na świecie.
Ponad 52 tysiące Polaków skorzystało dotychczas z akcji bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji specjalistów chorób płuc w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc "Głęboki Oddech". Ponad połowa przebadanych miała nieprawidłowy wynik spirometrii. Dzięki działaniom Programu ponad 200 publikacji edukacyjnych nt. POChP pojawiło się w mediach w tym roku w całej Polsce - tak podsumowano program podczas konferencji z okazji przypadającego 15 listopada Światowego Dnia POChP.
16 procent chorych na trwałe rzuciło palenie po wykryciu POChP za pomocą badania spirometrycznego i po udzieleniu porady antynikotynowej, natomiast wśród palaczy z prawidłowym wynikiem spirometrii zaprzestało palenia 12 procent. Takie są efekty działań profilaktycznych, między innymi bezpłatnych badań spirometrycznych jaki można wykonać dzięki Programowi Profilaktyczno-Edukacyjnemu "Głęboki Oddech" oraz programowi wczesnego rozpoznawania POChP.
POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to nieuleczalna choroba układu oddechowego nazywana także przewlekłym bronchitem lub rozedmą. POChP powoduje zwężenie oskrzeli i w ten sposób trudności w przepływie powietrza, a w efekcie w oddychaniu. Schorzenie ma charakter postępujący, a zmiany w płucach, jakie powoduje są tylko częściowo odwracalne.
W roku 2005 przewlekłą obturacyjną chorobę płuc wykryto u co czwartego badanego w ramach programu "Profilaktyka POChP" finansowanego przez NFZ. Prof. Jan Zieliński zachęca do skorzystania z programów obejmujących bezpłatne badania spirometryczne, pozwalające wykryć tę groźną chorobę.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca