Cukrzyca to choroba, która w znacznym stopniu utrudnia życie, zwiększa też prawdopodobieństwo rozwoju innych chorób.
Lekarze i naukowcy często przypominają jak ważna jest profilaktyka i regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Ten ostatni element dbania o zdrowie jest szczególnie ważny jeśli nie znane są czynniki wywołujące chorobę. Jedną z chorób o niezbadanej do końca etiologii jest chłoniak.
Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowotnej może pozwolić na zmniejszenie zachorowalności na wiele poważnych chorób.
Wiele osób wybiera się do lekarza dopiero po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów. Jedynym z najbardziej motywujących objawów jest ból.
Polki nie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. To bardzo niepokojące zjawisko zwłaszcza, że w przypadku chorób nowotworowych wcześnie postawiona diagnoza znacznie zwiększa szanse na udane leczenie.
Chorób serca można uniknąć, albo przynajmniej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Jednym z ważnych elementów profilaktyki jest odpowiednia dieta.
Mimo postępu medycyny liczba pacjentów cierpiących z powodu chorób nowotworowych nie maleje. Taka sytuacja jest następstwem starzenia się społeczeństwa oraz zbyt późnego zgłaszania się do lekarza.
Zgodnie z przyjętą nowelizacją programu zwalczania chorób nowotworowych środki, które przeznaczono na profilaktykę, ale nie zostały wykorzystane będzie można przeznaczyć na inne cele.
O polskiej służbie zdrowia mówi się ostatnio bardzo dużo i – niestety – na ogół źle. Narzekają i lekarze i pielęgniarki - na niskie płace, i pacjenci – na kolejki, koszty i złe, bo przedmiotowe traktowanie. Co naprawdę myślimy o naszej służbie zdrowia najlepiej zobrazują opublikowane właśnie wyniki badania GUS „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych”.
Naukowcy z Massachusetts General Hospital Biomicroelectromechanical Systems Resource Center opracowali chip, który umożliwia wykrycie komórek nowotworowych we krwi. Urządzenie pozwala również na pokazanie zmian zachodzących komórkach rakowych.
Regularne kontrolowanie stanu zdrowia to najlepsza profilaktyka oraz szansa na szybkie wykrycie niepokojących objawów. Możliwe, że dzięki najnowszemu wynalazkowi dbanie o zdrowie stanie się łatwiejsze.
Pomimo istnienia programów profilaktycznych dzięki, którym można uniknąć lub pokonać raka szyjki macicy, nadal nie wszystkie kobiety mają dostęp do specjalistycznych badań.
Każdego roku 50 tysięcy kobiet dowiaduje się, że są chore na raka szyjki macicy, a 25 tysięcy umiera na tę chorobę. Mimo, że profilaktyka odgrywa ogromną rolę w walce z rakiem większość kobiet nie ma dostępu do programów i badań profilaktycznych. Wprawdzie badania cytologiczne dostępne są w całej Europie, ale głównie dla tych kobiet, które wiedzą, że mogą o nie poprosić lub dla tych, które stać, by za nie zapłacić.
Około połowa Polek i Polaków nie poddaje się regularnie badaniom profilaktycznym, wynika z badania opinii przeprowadzonego w ramach programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia”. Głównym powodem jest przekonanie respondentów o swojej dobrej kondycji zdrowotnej.
Nogi niosą nas przez świat i życie. Często nie zdajemy sobie sprawy ile codziennie pokonujemy na nich kilometrów. Piękne, zgrabne, smukłe, długie czy umięśnione są obiektem podziwu, kojarzone są z młodą sylwetką. Myśląc o osobie w wieku podeszłym najczęściej widzimy starca z laseczką, który idzie krokiem schorowanym, powolnym, niepewnym i drżącym. Ludziom młodym i zdrowym trudno czasem zrozumieć, iż nie zmarszczki powodują, że komuś nie chce się poruszać, a nogi i stopy, które po prostu bolą, ponieważ są chore.