Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego są organizatorami drugiej edycji projektu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce... – spotkania młodzieży ze świadkami historii”. Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z dziejami naszego kraju.
W 64. rocznicę ewakuacji Starego Miasta kanałami do Śródmieścia Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje seminarium naukowe zatytułowane „Podziemne szlaki powstańczej Warszawy”. Spotkanie odbędzie się we wtorek 2 września w Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego MPW.
W ciągu zaledwie trzech miesięcy istnienia Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego na www.1944.wp.pl odwiedziło niemal 400 tys. internautów. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, który zaprasza do interaktywnego spaceru po salach wystawienniczych Muzeum.
Fotoplastikony były jedną z najbardziej popularnych rozrywek miejskich w drugiej połowie XIX wieku i na początku ubiegłego stulecia. Dzięki zastosowaniu fotografii stereoskopowej pozwalały widzom odbyć podróż do najdalszych zakątków świata. Ostatni polski fotoplastikon - działający w centrum stolicy - został 16 lipca przekazany na własność Muzeum Powstania Warszawskiego.
Już ponad 300 osób zapisało się na XVIII Bieg Powstania Warszawskiego. Najstarszy zawodnik ma 66 lat. Bieg zacznie się w sobotę, 26 lipca, o godz. 20.45. Trasa, która mierzy 10km, biegnie po terenie AWF
Profesor Władysław Bartoszewski obchodzi dziś 86 urodziny. Polityk, działacz społeczny, historyk, były więzień Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, określeń, które należałoby przydać prof. Bartoszewskiego, jest mnóstwo – podobnie jak pasji i zaangażowania towarzyszących szerokiej działalności nobliwego jubilata.
Na rynku księgarskim ukazała się pierwsza w Polsce antologia komiksu o Powstaniu Warszawskim. Publikacja jest inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego. Do współtworzenia antologii zaproszeni zostali najlepsi rysownicy i scenarzyści - "dream team" polskiego komiksu. Prezentacja wydawnictwa odbędzie się jutro w Muzeum w „sali z Liberatorem”.
Z okazji 63 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Lech Kaczyński odznaczył krzyżami kawalerskimi i oficerskimi 32 byłych żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 29 lipca w Parku Wolności w Warszawie, obok Muzeum Powstania Warszawskiego.
Legendarna kurierka Komendy Głównej AK, jedyna kobieta w cichociemnych Elżbieta Zawacka "Zo" dostanie awans do stopnia generała brygady. 97 letnia bohaterka II wojny światowej jest drugą kobietą w polskiej historii która otrzymała stopień generała brygady.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca