Dziś w Warszawie, w wieku 101 lat odszedł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski "Motyl", polski lotnik, oficer Armii Krajowej, generał brygady Wojska Polskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego.
Prezydent stolicy przedstawiła program oficjalnych uroczystości, których organizatorem jest m.st. Warszawa. Obchody z udziałem władz państwach, samorządowych a przede wszystkim powstańców, tradycyjnie odbędą się w Muzeum Powstania Warszawskiego, na pl. Krasińskich, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, przy Gloria Victis na Powązkach oraz na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawskich.
W czwartym dniu Powstania Warszawskiego 72 lat temu od kuli niemieckiego snajpera poległ w walce przy Placu Teatralnym jeden z najwybitniejszych polskich poetów Krzysztof Kamil Baczyński. Wraz z jego twórczością powstał etos poety – żołnierza, obdarzonego ponad przeciętna wrażliwością człowieka- legendy, stojącego ponad wszelkimi podziałami.
W celu upamiętnienia 72. rocznicy Powstania Warszawskiego w poniedziałek, 1 sierpnia, o godz. 17.00, na terenie Warszawy oraz wielu innych miast zostały uruchomione syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. To tylko jeden ze sposobów, na które w całej Polsce czci się pamięć powstańców i ich bohaterski zryw.
Sejm zdecydował, że 2 października będzie Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Podjętą przez aklamację uchwałą posłowie oddali hołd mieszkańcom stolicy. Sejm podkreślił, że to dzięki ofiarnej i pełnej determinacji postawie mieszkańców miasta Powstanie Warszawskie trwało aż 63 dni.
W sobotę, 1 sierpnia, o godz. 17.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania mieszkańców. W 71 rocznicę Powstania Warszawskiego syreny rozlegną się także w wielu innych miastach Polski.
Prezydent Warszawy ogłosiła konkurs "Utrzymanie samodzielności żołnierzy biorących udział w Powstaniu Warszawskim" - zwiazany z działaniami na rzecz kombatantów i osób represjonowanych.
Film „Miasto 44” od 19 września można oglądać na ekranach. Opowiada on historię grupy młodych ludzi biorących udział w Powstaniu Warszawskim. W przeddzień 70-tej rocznicy wybuchu Powstania, odbył się specjalny pokaz produkcji na Stadionie Narodowym, przy udziale zaproszonych gości, a przede wszystkim powstańców i ich rodzin.
Film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”. Uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego.
W środę 24 września krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów na kolejny seans w ramach cotygodniowego cyklu Dojrzałe Kino. Seniorzy będą mogli zobaczyć jeden z najbardziej oczekiwanych polskich filmów tego roku "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy.
Jan Komasa od początku zapowiadał, że "Miasto 44" nie dołączy do dyskusji o słuszności Powstania Warszawskiego. Pragnął stworzyć porywającą historię o miłości ludzi, którym przyszło stawić czoła horrorowi wojny. Film, choć dedykowany powstańcom, może nie przypaść im do gustu. Hollywoodzki rozmach zachęci za to tych, którzy o powstaniu uczą się ze szkolnych podręczników.
Co jeszcze można napisać o wydarzeniu, które należy do najsilniej wyrytych w pamięci i tożsamości Polaków? O zrywie, który ukształtował już kilka pokoleń? O walce, która do dziś budzi emocje i kontrowersje?
Stosunek Polaków do Powstana Warszawskiego staje się coraz bardziej jednoznaczny. Według trzech piątych ogółu badanych (61%) powstanie warszawskie było potrzebne i dobrze, że do niego doszło.
Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wraz z powstańcami warszawskim wystosowała apel do warszawiaków o godne i spokojne uczczenie tegorocznych jubileuszowych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawy.
Trwają obchody przypadającej jutro 69. rocznicy Powstania Warszawskiego. Oprócz stolicy, w której zaplanowano wiele uroczystości, o powstańczym zrywie pamięta też wiele innych miast. W Godzinie W syreny rozlegną się w całej Polsce.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca