14 października przeprowadzona jest ogólnopolska akcja badań spirometrii. Badania staowią część akcji Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, przeprowadzanej w ramach obchodów Polskiego Dnia Spirometrii.
Niegroźne z pozoru i będące przyczyną niewybrednych żartów chrapanie może być przyczyną poważnej i coraz powszechniejszej choroby jaką jest obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS). Jak wynika z badań epidemiologicznych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, OBPS może dotyczyć nawet 1 mln osób w Polsce.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc - POChP, jest zasadniczą przyczyną zgonów w Polsce. Choroba jest następstwem długoletniego palenia papierosów. Główną przyczyną choroby jest wdychanie dymu tytoniowego. Dym tytoniowy powoduje uszkodzenie oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych. W większości przypadków są to zmiany nieodwracalne, a jedynym sposobem zahamowania postępu choroby jest rzucenie palenia. Niestety taki argument często nie jest brany poważnie przez chorego. Zaprzestanie palenia spowalnia dalszy postęp choroby - mówi lek. med. Anna Barnak, pulmonolog z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.
Badania potwierdziły, że istnieje związek między reumatoidalnym zapaleniem stawów i POChP.
Ogólnoświatowe badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazały, że bierne palenia zabija co roku 60 tysięcy osób. Jedna trzecia z tej grupy to dzieci, które narażone były w domach na wdychanie dymu papierosowego.
W ramach unijnego projektu KSERA powstaje robot, który będzie funkcjonować w "inteligentnym domu", aby zapewnić osobom starszym lepszą jakość życia i pozwolić im funkcjonować niezależnie możliwe jak najdłużej.
Nowy Rok to czas, kiedy stawiamy przed sobą nowe cele. Zadbaj o swoje zdrowie i do listy noworocznych postanowień dodaj wykonanie badania spirometrycznego.
W ramach szeroko zakrojonych badań naukowych zidentyfikowano pięć nowych genetycznych loci (punktów w genomie) powiązanych ze zdrowiem i pracą płuc człowieka. W artykule opublikowanym w ostatnim wydaniu czasopisma Nature Genetics, naukowcy, wyjaśniają, że ich odkrycia rzucają nowe światło na molekularne podstawy chorób płuc i mogą przyczynić się do poprawy sposobu leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy i podobnych stanów.
Hiszpańscy naukowcy dowiedli, że aktywność fizyczna może poprawić stan zdrowia pacjentów cierpiących na POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, COPD - Chronic Obstructive Pulmonary Disease).
Zdaniem specjalistów 90% zachorowań na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest wynikiem palenia papierosów. Wczesne rozpoznanie choroby i zaprzestanie nałogu umożliwia jednak chorym całkowity powrót do zdrowia.
17 kwietnia w Siedlcach ruszyła kontynuacja akcji Poznaj Zdrowie Swoich Płuc, która w 2007 roku odbyła się w kilkunastu miastach całej Polski. Akcja jest częścią ogólnopolskiego programu „Głęboki Oddech" prowadzonego na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP).
10 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego poświęcona sytuacji osób chorych na astmę w kontekście propozycji zmian na listach leków refundowanych. Zdaniem lekarzy szczegóły planowanych zmian mogą niepokoić.
19 listopada 2008 roku obchodzony jest Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc). Jak co roku tego dnia na całym świecie zwraca się uwagę opinii publicznej na coraz większą częstotliwość występowania choroby, która jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje około 600 mln osób. W Polsce blisko 2 mln osób jest dotkniętych tą chorobą, z czego aż 15 tysięcy rocznie umiera. W tym roku szczególnie zwraca się uwagę na te osoby, które jeszcze nie zostały zdiagnozowane, a znajdują się w grupie ryzyka czyli palaczy, a także osoby starsze.
Trwa ogólnopolski program edukacyjny „Teva - 360 stopni dla zdrowia”, którego celem jest ułatwienie pacjentom dostępu do badań profilaktycznych. W ramach programu, na przełomie czerwca i lipca mieszkańcy 7 miast Polski będą mogli wykonać bezpłatne badania ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu we krwi, oznaczyć BMI (Body Mass Index) oraz wykonać badanie spirometryczne, pozwalające zdiagnozować choroby płuc.
Około połowa Polek i Polaków nie poddaje się regularnie badaniom profilaktycznym, wynika z badania opinii przeprowadzonego w ramach programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia”. Głównym powodem jest przekonanie respondentów o swojej dobrej kondycji zdrowotnej.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca