Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc umiera około 17 tysięcy Polaków rocznie. Główną przyczyną zachorowań jest palenie papierosów – zarówno czynne jak i bierne. Żeby wyobrazić sobie, jak czuje się chory na POChP, należałoby wbiec po schodach na drugie piętro, a następnie rozpocząć oddychanie przez słomkę. W ramach kampanii Płuca Polski w windach na terenie całego kraju pojawiły się plakaty zachęcające do refleksji nad stanem własnego zdrowia z hasłem „Jeździsz windą, bo boisz się zadyszki?”.
Każda osoba, która nałogowo pali papierosy, powinna regularnie robić spirometrię. To badanie pozwala zdiagnozować POChP – Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc, która zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie. Warto zastanowić się nad swoim zdrowiem szczególnie w kontekście obchodzonego 31 maja Światowego Dnia Bez Papierosa.
Podstawowym badaniem w diagnostyce POChP jest spirometria. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc „każda osoba paląca papierosy, osoba poddana ekspozycji biernej na dym tytoniowy lub narażona na wdychanie zanieczyszczonego powietrza lub podająca w wywiadzie przewlekły kaszel i wykrztuszanie plwociny powinna mieć wykonane badanie spirometryczne".
Osoby chore na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) powinny szczególnie zwracać uwagę na swoją dietę. U chorych równie często występuje problem z otyłością, jak i niedożywieniem. Obie sytuacje są niekorzystne dla organizmu i prowadzą do nasilenia objawów choroby: nadwaga wymaga bowiem dostarczania dużej ilości tlenu do nadmiaru tkanek, do czego układ oddechowy chorego na POChP nie jest przygotowany, niedowaga natomiast prowadzi do osłabienia mięśni, przede wszystkim oddechowych i pogłębia chorobę. Należy tak układać dietę, aby uzyskać prawidłową masę ciała, która powinna dla chorego na POChP znajdować się w przedziale 18,5 a 24,5 wskaźnika BMI.
Poznań, Szczytno, Toruń czy Włocławek – to tylko niektóre z ponad setki miast, które w tym roku odwiedzi spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Celem akcji jest ocena kondycji płuc Polaków i promocja profilaktyki w zakresie chorób układu oddechowego.
Od czasu do czasu każdy kaszle, to naturalny sposób organizmu na pozbycie się z dróg oddechowych czegoś, co je podrażnia. Jednakże kaszel może byc też po prostu objawem choroby. Zobacz, kiedy i jak należy reagować.
Jeśli chcesz spowolnić starzenie się płuc, dostarczaj sobie resweratrolu - związek ten osłabia ryzyko ryzyko zachorowania na przewlekłą chorobę płuc, bo może spowolnić ich fizjologiczne starzenie się.
Ilość zmarszczek może być predyktorem choroby płuc. Wraz z wiekiem, każda twarz pokryje się nieusuwalnymi żadnym kremem czy innym specyfikiem liniami. To, na ile skóra się zestarzeje, zależy zarówno od czynników genetycznych, jak i stylu życia. Okazuje się, że znaczna ilość zmarszczek u palaczy w średnim wieku wiąże się z wyższym ryzykiem choroby płuc.
Jeśli palisz papierosy od wielu lat i nie masz motywacji, by zerwać z nałogiem, bo wydaje ci się, że już nic nie naprawisz, przemyśl sprawę raz jeszcze. Oto garść informacji, które dadzą ci nowy impuls do podjęcia decyzji o zaprzestaniu palenia.
Obchodzony w listopadzie Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) miał na celu budować świadomość w zakresie częstości występowania i skutków zdrowotnych POCHP. Obfitował w różnorodne działania edukacyjne i diagnostyczne. Ich kontynuacją jest organizowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP akcja „Spirometria za papierosa”, która odbędzie się 3 grudnia 2016, w godzinach 10 – 18 w centrum handlowym Blue City przy Al. Jerozolimskich 179 w Warszawie.
86 proc. przedwczesnych zgonów w Europie jest spowodowanych przez choroby środowiskowe, do których należą między innymi choroby płuc. Jednocześnie schorzenia układu oddechowego są trzecią przyczyną śmierci w Europie. W przypadku raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy samoistnego włóknienia płuc wiek jest jednym z głównych, oprócz palenia tytoniu, czynników ryzyka zachorowalności.
19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), będącej połączeniem przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy. Celem organizowanej od 2002 roku akcji jest uświadomienie ogromnego zagrożenia, jakie stanowi POChP oraz propagowanie wiedzy o profilaktyce, metodach zapobiegania i leczenia choroby.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na zwężeniu dróg oddechowych. Osoby chorujące na POChP często lekceważą objawy towarzyszące chorobie, takie jak zadyszka, czy lekki ucisk w klatce piersiowej podczas wysiłku fizycznego, myląc ją z gorszą kondycją. Aż 75% chorych nie jest świadomych, że cierpi na POChP i tym samym choroba ta zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. O tym, czym dokładnie jest POChP i jak na rozwój choroby wpływa palenie tytoniu opowiada prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński.
Statystycznie 75% chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie wie, że ma POChP i lekceważy objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności. Właśnie dlatego powstał POChP Skaner - aplikacja, która ocenia ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących kondycji zdrowotnej.
POChP stanowi trzecią najczęstszą przyczynę zgonów wśród osób starszych. Choroba osłabia strukturę i funkcje płuc, utrudniając oddychanie.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca