Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w kontaktach z urzędem skarbowym posługujemy się nadanym numerem NIP. Tymczasem, od 1 września 2011 r. oprócz NIP, identyfikatorem podatkowym stał się PESEL.
Dziś mija 20 lat od uchwalenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Akt ten wszedł w życie 1 stycznia 1992 r. Był to pierwszy rok za który Polacy sami rozliczali się z podatków.
Trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Szybki PIT, czyli promowania składania rocznych deklaracji podatkowych przez Internet, przyniosła wymierne skutki - trzykrotnie więcej zeznań on-line niż przed rokiem i 2 mln zł oszczędności. Do północy 2 maja, który był w tym roku ostatnim dniem składania rozliczeń za 2010 r., do urzędów skarbowych przesłano przeszło 950 tys. elektronicznych PIT-ów.
Podatnicy złożyli w tym roku już ponad 345 tysięcy zeznań za pośrednictwem Internetu - informuje Ministerstwo Finansów. To prawie o 21 tys. więcej niż w całym 2010 roku, a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze półtora miesiąca.
Dochody za rok 2011 r. będzie można rozliczyć łącznie z małżonkiem przez internet. Zmiana przepisów w tym zakresie eliminuje obowiązek składania UPL-1. Podpis jednego małżonka będzie równoznaczny z przekazaniem mu przez drugiego małżonka upoważnienia do podpisania deklaracji w imieniu tego drugiego.
Obecnie ponad połowa podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem korzysta z jakichś ulg bądź odliczeń od dochodu lub podatku - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Dla porównania – w 1993 roku tylko co dziesiąta osoba samodzielnie składająca zeznanie podatkowe korzystała z ulg i odliczeń.
Ponad połowa Polaków deklaruje, że samodzielnie złożyła w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe za rok ubiegły. Tegoroczny sondaż zrealizowany przez CBOS pokazuje, że podatnicy powoli oswajają się z formularzami PIT. W ostatnich latach maleje liczba osób twierdzących, że ich wypełnianie jest trudne. Nadal jednak ponad jednej trzeciej podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem wypełnienie formularza PIT sprawia trudności.
Elektroniczna forma komunikacji z urzędem skarbowym z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Polacy przez Internet złożyli 320 tys. deklaracji podatkowych za 2009 rok. Najwięcej e-PIT-ów przesłali mieszkańcy Mazowsza - 69 tys. Oprócz nich z tej możliwości najchętniej korzystali podatnicy z województw: śląskiego (38,5 tys.), małopolskiego (30 tys.) i dolnośląskiego (27 tys.).
Po ustaleniu należnego zobowiązania podatkowego z tytułu uzyskanych przychodów w 2009 r. podatnicy mogą przekazać 1 proc. tego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znalazła się w opracowanym wykazie.
1 stycznia weszły w życie ważne - z punktu widzenia przeciętnego obywatela - przepisy. Najważniejsze z nich to zniesienie opłaty za wydanie dowodu osobistego, podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych i rozszerzenie kręgu osób upoważnionych do korzystania z zasiłku pielęgnacyjnego.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 25 sierpnia, premier Donald Tusk przedstawił założenia do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym PIT. Poinformował, że rząd intensywnie pracuje nad zmianami w prawie, które ułatwią życie milionom płatnikom podatku PIT.
Jak złożyć PIT przez Internet wie 52 proc. osób korzystających z serwisów administracji publicznej, ale tylko 17 proc. użytkowników takich serwisów zadeklarowało, iż złożyło jakikolwiek dokument urzędowy za pośrednictwem Internetu - takie są wnioski z badania „Mądry Internet", przeprowadzonego na zlecenie Netii.
W czasie, kiedy rozliczamy się z fiskusem, do urzędów skarbowym napływa wiele pytań, z których wiele jest wysyłanych drogą mailową. Firma SARE na zlecenie Centrum im. Adama sprawdziła, czy podatnicy mogą liczyć na szybkie i wyczerpujące odpowiedzi na pytania kierowane do urzędów właśnie w ten sposób.
9 kwietnia Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę elektronicznego rozliczenia PIT - 37 przez Internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Osoba niepełnosprawna, która posiada prawo do ulgi rehabilitacyjnej, może w rocznym rozliczeniu podatku odliczyć od dochodu wydatki poniesione na leki. Dotyczy to także tych przypadków, gdy przyjmowanie danych leków nie jest związane z niepełnosprawnością - pisze Gazeta Prawna.