Internetowa, budowlana, mieszkaniowa i inna... Zobacz, jakie i komu przysługują ulgi w rozliczeniach PIT za 2014 rok.
Od tego roku podatnicy nie muszą wypełniać samodzielnie zeznania PIT-37. Zrobi to za nich urząd skarbowy, a następnie drogą elektroniczną prześle im deklarację do zatwierdzenia. Ci, którzy chcą, dalej mogą rozliczać się w sposób tradycyjny.
Tylko kilka dni zostało na złożenie zeznania podatkowego. A także na wybór organizacji pozarządowej, której możemy przekazać 1% naszego podatku. Oto kilka skazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.
Do końca kwietnia każda osoba osiągająca w ubiegłym roku dochody ma obowiązek rozliczyć podatek osobisty, czyli popularnie nazywany PIT. Obowiązek ten dotyczy również emerytów czy rencistów. W większości przypadków rozliczenia takiego dokonuje organ rentowy, czyli ZUS albo KRUS, jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach emeryt czy rencista musi się rozliczyć samodzielnie, w niektórych zaś przypadkach może okazać się to nawet opłacalne, bowiem prawo pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych i uzyskanie zwrotu części lub nawet całości zapłaconego podatku.
Rząd i Kościół doszły do wstępnego porozumienia w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego 0,5 proc. odpisu podatkowego już od 2014 roku. Możliwość odliczenia tej kwoty nie zmieniałaby dotychczasowego odpisu od podatku 1 proc., który można przekazywać na cele publiczne. Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie płaciłyby składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.
Centrum im. Adama Smitha, po raz dziewiętnasty, ogłosiło Dzień Wolności Podatkowej 2012. Oficjalnie przypadnie on 21 czerwca. Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym łączny dochód od początku roku zrównuje się z przewidywanymi zobowiązaniami podatkowymi na ten rok, a więc symbolicznie obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie.
Nie czekaj z rozliczeniem podatku PIT do ostatniej chwili. Już teraz będzie można zapytać ekspertów z Ministrstwa Finansów o radę. Jutro, czyli 11 kwietnia, eksperci fiskusa pełniący dyżury w Dzienniku Gazecie Prawnej będą odpowiadać telefonicznie na pytania podatników. Kolejny dyżur telefoniczny odbędzie się dzień później w Ministerstwie Finansów, 12 kwietnia.
Rozpoczeła się ogólnopolska akcja pomocy doradców podatkowych przy sporządzaniu rocznych rozliczeń podatkowych za 2011 r. Akcja „PIT złotówkę" jest organizowana w dniach 2-30 kwietnia 2012 r. w Regionalnych Oddziałach Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Od początku 2012 roku poprzez Internet Polacy złożyli prawie 555 tys. podatkowych formularzy do rozliczenia podatku PIT - informuje resort finansów. W ciągu zaledwie dziewięciu tygodni bieżącego roku przesłano niewiele mniej PIT-ów oraz innych zeznań podatkowych niż w całym 2011 roku, a szczyt rozliczeń jeszcze przed nami.
1 września 2011 r. zniesiony został obowiązek posiadania NIP dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikami składek ubezpieczeniowych. Numer NIP będą musiały jednak posiadać osoby, które zdecydują się na legalne zatrudnienie na przykład niani albo ogrodnika na umowę-zlecenie.
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w kontaktach z urzędem skarbowym posługujemy się nadanym numerem NIP. Tymczasem, od 1 września 2011 r. oprócz NIP, identyfikatorem podatkowym stał się PESEL.
Dziś mija 20 lat od uchwalenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Akt ten wszedł w życie 1 stycznia 1992 r. Był to pierwszy rok za który Polacy sami rozliczali się z podatków.
Trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Szybki PIT, czyli promowania składania rocznych deklaracji podatkowych przez Internet, przyniosła wymierne skutki - trzykrotnie więcej zeznań on-line niż przed rokiem i 2 mln zł oszczędności. Do północy 2 maja, który był w tym roku ostatnim dniem składania rozliczeń za 2010 r., do urzędów skarbowych przesłano przeszło 950 tys. elektronicznych PIT-ów.
Podatnicy złożyli w tym roku już ponad 345 tysięcy zeznań za pośrednictwem Internetu - informuje Ministerstwo Finansów. To prawie o 21 tys. więcej niż w całym 2010 roku, a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze półtora miesiąca.
Dochody za rok 2011 r. będzie można rozliczyć łącznie z małżonkiem przez internet. Zmiana przepisów w tym zakresie eliminuje obowiązek składania UPL-1. Podpis jednego małżonka będzie równoznaczny z przekazaniem mu przez drugiego małżonka upoważnienia do podpisania deklaracji w imieniu tego drugiego.