Na pracodawcy, jako na płatniku, spoczywa obowiązek przekazania pracownikowi formularza PIT-11 za poprzedni rok podatkowy. Musi on dokonać tego w odpowiednim terminie - do końca lutego. Jest to o tyle ważne, że PIT-11 jest niezwykle istotnym dokumentem w kontekście rozliczenia rocznego pracownika - to imienna informacja o jego dochodach w trakcie roku i zaliczkach na podatek dochodowy, które pobrał zakład pracy jako płatnik. Nic zatem dziwnego, że pracownicy niecierpliwie wyczekują chwili, gdy dostaną formularz. Co mogą jednak zrobić, gdy luty się skończył, a deklaracji nadal nie ma?
Od piątku do niedzieli w największych galeriach handlowych w 55 miastach w Polsce podatnicy mogli wysyłać swoje rozliczenia przez Internet. Z okazji tej skorzystało prawie 15 tys. osób, a wysłano ponad 10 tys. e-PIT-ów.
Nie zwlekaj ze złożeniem zeznania podatkowego do końca kwietnia. Już w najbliższy weekend (11-13 marca 2016 r.) możesz wysłać swojego PIT-a podczas zakupów. Przez trzy dni pracownicy urzędów skarbowych będą czekać na ciebie w kilkudziesięciu galeriach handlowych w całym kraju. Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe i wysłać je elektronicznie bezpośrednio do urzędu skarbowego. Akcja odbędzie się w 67 galeriach w 55 miastach w całej Polsce.
Mimo wątpliwości wielu podatników składanie deklaracji PIT przez internet zyskuje na popularności - z roku na rok coraz więcej osób rozlicza się z Urzędem Skarbowym online. Jakie są plusy takiego sposobu rozliczania podatków? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj i dowiedz się!
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2015 r. Formularze PIT zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2015 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do podatników sukcesywnie, nie później niż do końca lutego 2016 r.
Prezydent Andrzej Duda skierował dziś do Sejmu dwa projekty ustaw. Pierwszy dotyczy nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i przywraca poprzedni wiek emerytalny. Drugi zaś dotyczy zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i obejmuje zwiększenie kwoty wolnej od podatku.
Zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3091 zł są niezgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Przepisy te stracą moc 30 listopada 2016 r. O zbadanie kwestii kwoty wolnej od podatku zwróciła się do Trybunału poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz.
Według danych fiskusa, łączna kwota 1 proc. należnego podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2014 r. wyniosła 557,6 mln zł i stanowiła 0,74 procent należnego podatku dochodowego. Największe kwoty trafiające do opp z tytułu 1 procenta to dziesiątki milionów złotych, przy czym rekordzista otrzymał ponad 100 mln. Najmniejsze kwoty, które łącznie otrzymują fundacje czy stowarzyszenia to dziesiątki groszy.
Według wyliczeń Centrum Adama Smitha dzisiaj wypada Dzień Wolności Podatkowej. W teorii oznacza to, że od tego momentu Polacy zaczynają pracować na siebie, a nie na państwo. W ciągu 22 lat okres pracy tylko na zapłacenie podatków i danin skrócił się o trzy tygodnie.
Niepełnosprawni, którzy na co dzień poruszają się dzięki przewodnikom, mają prawo odliczyć od swoich dochodów wydatki związane z opłaceniem tych osób. Inna ulga obejmuje koszty utrzymania psa asystującego.
Internetowa, budowlana, mieszkaniowa i inna... Zobacz, jakie i komu przysługują ulgi w rozliczeniach PIT za 2014 rok.
Od tego roku podatnicy nie muszą wypełniać samodzielnie zeznania PIT-37. Zrobi to za nich urząd skarbowy, a następnie drogą elektroniczną prześle im deklarację do zatwierdzenia. Ci, którzy chcą, dalej mogą rozliczać się w sposób tradycyjny.
Tylko kilka dni zostało na złożenie zeznania podatkowego. A także na wybór organizacji pozarządowej, której możemy przekazać 1% naszego podatku. Oto kilka skazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.
Do końca kwietnia każda osoba osiągająca w ubiegłym roku dochody ma obowiązek rozliczyć podatek osobisty, czyli popularnie nazywany PIT. Obowiązek ten dotyczy również emerytów czy rencistów. W większości przypadków rozliczenia takiego dokonuje organ rentowy, czyli ZUS albo KRUS, jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach emeryt czy rencista musi się rozliczyć samodzielnie, w niektórych zaś przypadkach może okazać się to nawet opłacalne, bowiem prawo pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych i uzyskanie zwrotu części lub nawet całości zapłaconego podatku.
Rząd i Kościół doszły do wstępnego porozumienia w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego 0,5 proc. odpisu podatkowego już od 2014 roku. Możliwość odliczenia tej kwoty nie zmieniałaby dotychczasowego odpisu od podatku 1 proc., który można przekazywać na cele publiczne. Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie płaciłyby składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.