Z pewnością otyłość nie sprzyja zdrowiu, bo często wiąże się m. in. z chorobami serca czy cukrzycą, ale wahano się co do jej realnego wpływu na długowiecznosć. Teraz przedstawiono kolejne analizy, z których wynika, że otyłość w istocie skraca życie.
Otyli ludzie słabiej sobie radzą z dokonywaniem odpowiednich wyborów niż, ci którzy są szczupli, uważają badacze University of Manitoba.
Tradycja świętowania rozmaitych okazji przy kawie i cieście sprzyja otyłości i problemom z zębami.
Ponad jedna czwarta Polaków cierpi na otyłość. Polacy znaleźli się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób otyłych w kraju powiększył się o 2,1 pkt. proc.
Większości przypadków udaru można by było uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia i zdrowszym środowisku, mówią nowozelandzcy badacze.
Otyłość to jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zatrważająco szybko rośnie liczba osób z nadwagą oraz ludzi otyłych. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się. Każdego roku przybywa osób otyłych, także dzieci i młodzieży. Problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej dotyka również sporej części Polaków. Niestety nie zawsze z otyłością da się walczyć dietą i aktywnością fizyczną. Coraz częściej sposobem na wygraną z chorobą jest operacja bariatryczna.
Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że specyficzne cząsteczki lipidowe znajdujące się w soi mogą pomóc w leczeniu raka jelita grubego.
Samotność wiąże się nie tylko z problemami emocjonalnymi, przekłada się na gorszy stan zdrowia, m. in. zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i udaru mózgu.
Chociaż wszędzie niemal mówi się o zdrowym stylu życia, który zapewni lepsze zdrowie i łądniejszą sylwetkę, świat boryka się coraz intensywniej z problemem otyłości. Szacuje się, że do 2025 roku jedna osoba na pięć będzie otyła.
Choć praca od 9 do 17 wydaje się tak powszechna, wielu ludzi wykonuje obowiązki zawodowe w bardzo różnych porach. Niestety, okazuje się że praca na zmiany wiąże się z wyższym ryzykiem kłopotów ze zdrowiem, w tym większym zagrożeniem udarami.
Rygorystyczna dieta jest skutecznym sposobem na znaczne osłabienie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 u osób, które są szczególnie zagrożone chorobą.
Niskotłuszczowe diety nie pomagają w walce z nadwagą i otyłoscią, bo niedostatek kalorii z takiego niemal beztłuszczowego jadłospisu skutkuje częstszym sięganiem po słodkie produkty.
Teoretycznie osoby, które stosują niskokaloryczną dietę oraz zwiększają aktywność fizyczną powinny tracić na wadze. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo wszelkich starań, waga pozostaje stała, a nawet rośnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przewlekły stan zapalny w organizmie, będący wynikiem opóźnionej alergii pokarmowej (IgG-zależnej).
Często dokucza ci zgaga? Od pewnego czasu gorzej widzisz? Mocno się pocisz i nie ma to nic wspólnego z upałami? A może bliscy narzekają, że chrapiesz? Wszystkie te nieprzyjemne dolegliwości mogą mieć jeden wspólny mianownik – nadmiar kilogramów. Razem z lekarzem sprawdziliśmy, jakie mniej oczywiste problemy ze zdrowiem może powodować otyłość.
22 maja to Europejski Dzień Walki z Otyłością, który co roku jest okazją do zwrócenia uwagi na zatrważający w swej skali problem otyłości w Europie. A jest o czym mówić: według WHO 20% dzieci w Europie zmaga się z nadwagą, jedna trzecia z nich cierpi na otyłość.