Osoby otyłe i zmagające się z nadwagą są bardziej narażone na rozwój polipów okrężnicy, wynika z przeglądu dotychczasowych badań.
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów i dotyczy ponad 135 milionów osób na całym świecie.
Dokonawszy analizy 1,088 par bliźniąt, naukowcy odkryli związek między snem krótszym niż siedem godzin a podwyższonym BMI oraz oddziaływaniem czynników genetycznych na wagę.
Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że jeden na trzech dorosłych na całym świecie ma nadciśnienie. Dolegliwość jest związana z około połową wszystkich zgonów z powodu udaru mózgu i chorób serca. A to nie jedyny poważny problem zdrowotny w skali światowej.
Permanentny brak snu ma takie samo działanie na układ odpornościowy jak wysiłek fizyczny, wynika z nowych badań. Naukowcy z Holandii i Wielkiej Brytanii stwierdzili, że brak snu powoduje produkcję białych krwinek, nazywanych granulocytami, szczególnie w nocy.
Epidemia otyłości nadal postępuje na całym świecie, więc zarówno ośrodki zdrowia, media, jak i naukowcy zaczęli badać nową chorobę - uzależnienie od jedzenia. Poza legislacyjnymi ograniczeniami dotyczącymi alkoholu, podejmowana jest także dyskusja nad wprowadzeniem restrykcji w sprzedaży cukrów i tłuszczów. Także te składniki mogą bowiem wywoływać groźny nałóg.
Fala otyłości u psów i kotów narasta. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat odsetek zwierząt cierpiących z powodu otyłości wzrósł o 37% w przypadku psów i aż 90% w przypadku kotów – wynika z opublikowanego w maju raportu ‘Stan Zdrowia Zwierząt Domowych 2012’ przygotowanego przez należącą do firmy Mars sieć specjalistycznych Szpitali dla Zwierząt Banfield. Opracowanie przedstawia aktualnie najpowszechniejsze choroby, jakie dotykają psy i koty w USA.
Z badań wynika, że otyłość i depresja to dwa główne czynniki odczuwania senności w ciągu dnia.
Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca największy w Polsce projekt edukacyjny „Zapobieganie nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Realizatorem projektu jest Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra Aleksandra Szczygła w Warszawie. Przedsięwzięcie finansowane jest w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a jego całkowity koszt wyniesie ponad 16 mln zł. Realizacja projektu zakończy się w 2016 roku.
Z badań wynika, że obwód talii jest związany z ryzykiem cukrzycy typu 2 niezależnie od poziomu wskaźnika masy ciała (BMI).
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) określa, że otyłość występuje przy wskaźniku masy ciała (BMI) na poziomie 30 lub wyższym. Jeśli BMI informuje o nadmiarze kilogramów, warto spróbować wrócić do formy - lekarze podają liczne powody słuszności takich starań.
Kobiety z nadwagą mogą nigdy nie uciec od bolesnego piętna otyłości - nawet po zrzuceniu nadmiaru kilogramów, wynika z nowych badań. W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Uniwersytetu Hawajskiego w Mânoa, Uniwersytetu w Manchesterze i Uniwersytetu Monash, sprawdzono czy uprzedzenia wobec otyłych kobiet utrzymywały się nawet po tym jak panie znacznie straciły na wadze i stały się szczupłe.
Europejski Dzień Walki z Otyłością odbywa się co roku w trzecią sobotę maja. W całej Europie święto łączy polityków i medyków w popularyzowaniu informacji o zdrowym stylu życia i skutecznemu przeciwdziałaniu otyłości.
Kiedy doświadczana sytuacja przewyższa możliwości naszych reakcji, następuje rozchwianie, a następnie proces przywracania równowagi organizmu. To właśnie stres, którego efektem są rozmaite zachowania, w tym przejadanie się. Tymczasem trzeba walczyć z niekontrolowanym jedzeniem, bo może prowadzić do nadwagi, otyłości i licznych problemów zdrowotnych.
Zwiększenie poziomu testosteronu może pomóc niektórym mężczyznom z nadwagą zrzucić nadmiar kilogramów.
Sztuczna inteligencja pomaga określić szybkość starzenia się