Osoby, które jedzą wczesne obiady, zwykle tracą na wadze więcej niż ludzie przekładający ten posiłek na późniejsze godziny.
Ponieważ w wielu krajach rośnie liczba osób otyłych, wzrasta zachorowalność na dolegliwości związane z nadmierną wagą, takie jak cukrzyca typu 2 i problemy sercowo-naczyniowe. W odpowiedzi na tak zwaną „epidemię otyłości" wielu lekarzy apeluje o poprawę stanu zdrowia poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń. Okazuje się jednak, że kobietom trudniej jest walczyć z niechcianymi kilogramami.
Dotychczas słodkie napoje w wersji light głównie były uważane za niebezpieczne dla zdrowia ze względu na zawartość aspartamu, związku uważanego przez wiele osób za sprzyjający rozlicznym chorobom. Według ostatnich badań przeprowadzonych w USA, napoje te mogą być również zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego, ponieważ ich regularne spożywanie znacznie ma zwiększać ryzyko depresji.
Na zlecenie jednej z amerykańskich firm opracowano wynalazek, który ma stanowić alternatywę dla leczenia otyłości poprzez inwazyjne zabiegi chirurgiczne.
Zakłócenie snu może powodować niski poziom energii w ciągu dnia. Według uczonych z Uniwersytetu w Kalifornii podobny mechanizm dotyczy diety.
Nowe międzynarodowe badania wykazały pewną zależność - podczas gdy otyłość zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, niewielka nadwaga wykazuje działanie ochronne.
Jeśli jednym z postanowień noworocznych jest utrata na wadze, warto częściej pozostawiać samochód w garażu, proponują eksperci.
Wczesna menopauza może zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2. Prawdopodobieństwo to jest tym wyższe im krótszy jest okres reprodukcyjny, odkryli naukowcy.
Pomimo ponad 25 lat badań nad lekami przeciw otyłości, zaledwie kilka medykamentów tego rodzaju wykazało długoterminowy efekt. Teraz naukowcy zapewniają, że opracowali nową obiecującą strategię walki z nadmiarem kilogramów - jest nią ukierunkowanie receptorów smaku w jelitach.
U jednej na dziewięć osób z cukrzycą zaobserwowano obniżenie poziom cukru we krwi do normalnego lub określanego jako przedcukrzycowy już po roku stosowania określonej diety i programu ćwiczeń.
Powszechnie wiadomo, że dieta ma zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie i wygląd. Zdrowe odżywianie się stanowi jednak pewne wyzwanie wobec nawału informacji na temat tego, co zdrowe i niezdrowe oraz bogatego, ale nie zawsze klarownego rynku artykułów żywnościowych.
Nowe badania pokazują, że ból kolana jest powszechny u osób w wieku powyżej 50 lat. Główną przyczyna jest nadwaga.
Brytyjscy uczeni alarmują, że ich kraj jest jednym z niewielu krajów UE, w którym notuje się wzrost liczby chorób wątroby. Pomiędzy rokiem 2000 a 2009 liczba zgonów w Anglii z powodu przewlekłej choroby wątroby i marskości u osób poniżej 65 roku życia wzrosła o około 20 procent.
W coraz większym stopniu ludzie prowadzą siedzący tryb życia, który może prowadzić do problemów związanych ze wzrostem wagi. W całej Europie podejmowane są wysiłki, aby zachęcić do podejmowania większej aktywności ruchowej, która przekłada się na lepszą kondycję zdrowotną. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera w Niemczech podjęli wyzwanie i opracowali interaktywny system uczenia, który ma zachęcać i motywować użytkownika do zwiększenia aktywności ruchowej - w formie zabawy. Zbudowali system z maty sensorycznej i monitora aktywności, z którego mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, aby pozostawać w dobrej formie i uczyć się jedocześnie. Główna atrakcja - system rejestruje intensywność wysiłku fizycznego i niezwłocznie go wyświetla.
Wielu starszych ludzi za jedyne towarzystwo ma telewizor, nie zna swoich sąsiadów i nie może liczyć na pomoc adekwatną do swoich potrzeb - sytuacja seniorów jest nie do pozazdroszczenia, alarmuje Age UK.