Powszechnie wiadomo, jakie są czynniki ryzyka chorób serca: unikanie palenia papierosów, zachowania odpowiedniej wagi, podejmowanie aktywności fizycznej, obniżenie ciśnienia i poziomu cholesterolu. Istnieją jednak także mniej oczywiste, ale bardzo silne drogi do obniżenia prawdopodobieństwa rozwoju tych dolegliwości .
Nadmiar tłuszczu w krwi, mięśniach i wątrobie może zwiększać ryzyko osteoporozy.
Pracujący przez cały rok z utęsknieniem czekają na sezon wakacyjny, by udać się na upragniony urlop. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach wymarzone wczasy oznaczają znaczne uszczuplenie zawartości portfela i przybranie na wadze.
Siedzący tryb życia, spędzanie całego dnia za biurkiem, nadwaga i brak aktywności fizycznej sprzyjają problemom ze stawami. Choroby zwyrodnieniowe postrzegane są zwykle jako przypadłość seniorów, ale coraz częściej borykają się z nimi młodzi ludzie. Ból, który towarzyszy temu schorzeniu sprawia, że nawet najprostsze codzienne czynności stają się udręką.
Jak co roku, wkrótce ma się pojawić specjalna edycja magazynu ESPN „The Body Issue", która zawiera nagie zdjęcia sławnych sportowców i rozmowy z nimi na temat zdrowego stylu życia umożliwiającego zachowanie atrakcyjnej sylwetki. Tegoroczny numer już zasłynął Polsce ze względu na rozbierane zdjęcia Agnieszki Radwańskiej, ale są w nim także fotografie starszych sportsmenów.
Chcesz schudnąć? Zaserwuj sobie wytężony trening, który nie tylko pozwoli spalić więcej kalorii, ale i sprawi, że nie będziesz mieć ochoty na kaloryczny posiłek.
Zwiększone spożycie wody przez osoby na diecie powoduje intensywniejszą utratę na wadze, wykazało badanie.
Już kilka kilogramów nadwagi skutkuje znacznym wzrostem ryzyka problemów z sercem lub rozwoju cukrzycy.
Skany mózgu wykazały, że niektóre węglowodany wydają się aktywować ośrodki w mózgu ukierunkowane na nagradzanie i odpowiadające tym samym za zwiększenie apetytu.
Aktywność fizyczna przydaje korzyści osobom z cukrzycą nawet wtedy, gdy jest jedyną zmianą w stylu życia.
Cukrzyca typu 2. stała się już chorobą cywilizacyjną. Schorzenie to jest powiązane z trybem życia człowieka i jego nawykami żywieniowymi. Sprzyjają mu nadwaga, otyłość i brak ruchu. Natura dla przetrwania gatunku wymyśliła możliwość magazynowania energii, lecz zupełnie nie przewidziała cywilizowanego świata, w którym człowiek ma pokarmu pod dostatkiem i by, żyć nie musi się właściwie ruszać... W obliczu zagrożenia cukrzycą wystarczy proste badanie, które pozwoli uchronić się przed tą poważną chorobą.
Przekonania ludzi co do przyczyn otyłości mogą wpływać na ich nawyki żywieniowe i wagę.
Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (American Medical Association, AMA) wpisało otyłość na oficjalną listę chorób. Obecnie co trzeci Amerykanin cierpi z powodu otyłości.
Śródziemnomorski sposób odżywiania się zyskał rzesze zwolenników, ponieważ oferuje nie tylko szeroką gamę smakowitych dań, ale pomaga ochronić się przed rozmaitymi chorobami, m. in. chorobami serca. Teraz wykazano, że powstrzymuje również starzenie się mózgu.
Pozbycie się nadmiaru kilogramów poprawia pamięć u starszych kobiet z nadwagą. Badanie wykazało, że po utracie wagi aktywność mózgu faktycznie zmienia się w regionach mózgu kluczowych dla pamięci.