Otyłość, niedawno wpisana na oficjalną listę chorób American Medical Association, dotyka wiele osób w krajach wysoko rozwiniętych i stanowi jedną z najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych. Niestety, w dalszym ciągu nie jest postrzegana w ten sposób przez samych chorych, ich otoczenie a nawet przez lekarzy. Tymczasem przyczyny otyłości są znacznie bardziej skomplikowane niż stereotypowe "objadanie się", a jej leczenie nie da się sprowadzić do prostego ograniczenia kalorii i zwiększenia codziennej dawki ruchu.
Dla wielu cukrzyca typu 2 jest przyczyną nadwagi bądź otyłości. Tymczasem choroba ta jest powikłaniem, które pojawia się jako konsekwencja nadmiernej masy ciała. Z tego powodu kluczową kwestią w leczeniu cukrzycy typu 2 jest zmiana nawyków żywieniowych. Wokół diety osób chorych na cukrzycę typu 2 narosło wiele mitów. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Badań na Otyłością odsłaniają prawdę na temat codziennego jadłospisu osób chorych.
Jeśli chcesz schudnąć czy po prostu pozostać zdrowym, sposób odżywiania się jest kluczowym czynnikiem. Odpowiednie składniki odżywcze nie tylko zmniejszają obwód w talii, ale także przydają energii, poprawiają nastrój i powstrzymują rozwój różnych chorób. Nie jest ważne jedynie co się je, ale kiedy, przekonują uczeni z Uniwersytetu w Tel Aviv.
Kobiety, które są otyłe przez większość życia, cechują się wyższym ryzykiem utraty tkanki mózgowej związanej z demencją.
Dobowa rekomendowana ilość snu wynosi 7 do 9 godzin. Dzisiejsze tempo życia jednak sprawia, że wielu ludzi sypia znacznie krócej. Tymczasem okazuje się, że nadmierne ograniczenie snu grozi wieloma chorobami, a nawet przedwczesną śmiercią.
Kobiety, które przeszły menopauzę i nie chcą przybrać na wadze, po wysiłku odchudzania, powinny przestrzegać kilku zasad, by móc liczyć na utrzymanie odpowiedniej wagi.
Amerykańscy naukowcy odkryli sekret młodości ... Badanie pokazuje, że dobry sen może spowolnić efekty starzenia się skóry.
Nietolerancja wobec otyłych starszych ludzi wcale nie pomaga walczyć z problemem nadmiaru kilogramów, wręcz przeciwnie - sprawia, że jeszcze łatwiej jest zyskać dodatkową tkankę tłuszczową.
Ładną sylwetkę można osiągnąć jedynie dzięki odpowiedniej diecie i ćwiczeniom. Jednakże pewne nawyki niweczą podejmowane wysiłki. Warto wiedzieć, co robimy „nie tak", by nasze starania przynosiły oczekiwane skutki.
Styl naszego życia coraz częściej odbija się na naszym zdrowiu. Niestety wielu z nas nieodpowiednio się odżywia, żyje w stresie, zapominając o aktywności fizycznej. Taka sytuacja ma swoje konsekwencje – coraz więcej Polaków zmaga się z chorobami dietozależnymi, m.in. takimi jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy osteoporoza. Skutecznie zapobiegać tego typu dolegliwościom możemy zmieniając nawyki żywieniowe, w czym coraz częściej pomagają dietetycy.
Powszechnie wiadomo, jakie są czynniki ryzyka chorób serca: unikanie palenia papierosów, zachowania odpowiedniej wagi, podejmowanie aktywności fizycznej, obniżenie ciśnienia i poziomu cholesterolu. Istnieją jednak także mniej oczywiste, ale bardzo silne drogi do obniżenia prawdopodobieństwa rozwoju tych dolegliwości .
Nadmiar tłuszczu w krwi, mięśniach i wątrobie może zwiększać ryzyko osteoporozy.
Pracujący przez cały rok z utęsknieniem czekają na sezon wakacyjny, by udać się na upragniony urlop. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach wymarzone wczasy oznaczają znaczne uszczuplenie zawartości portfela i przybranie na wadze.
Siedzący tryb życia, spędzanie całego dnia za biurkiem, nadwaga i brak aktywności fizycznej sprzyjają problemom ze stawami. Choroby zwyrodnieniowe postrzegane są zwykle jako przypadłość seniorów, ale coraz częściej borykają się z nimi młodzi ludzie. Ból, który towarzyszy temu schorzeniu sprawia, że nawet najprostsze codzienne czynności stają się udręką.
Jak co roku, wkrótce ma się pojawić specjalna edycja magazynu ESPN „The Body Issue", która zawiera nagie zdjęcia sławnych sportowców i rozmowy z nimi na temat zdrowego stylu życia umożliwiającego zachowanie atrakcyjnej sylwetki. Tegoroczny numer już zasłynął Polsce ze względu na rozbierane zdjęcia Agnieszki Radwańskiej, ale są w nim także fotografie starszych sportsmenów.