Z otyłością zmaga się ponad połowa dorosłych Polaków oraz co piąte dziecko. To trzeci, po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu, czynnik ryzyka chorób przewlekłych – cukrzycy, problemów z kręgosłupem czy kłopotów z układem krążenia. Nadwaga i otyłość, mimo, iż stanowią poważny problem zdrowotny, nie zawsze są właściwie leczone, często zaniedbywane. Co jest tego powodem? Jak podkreślają eksperci wciąż panuje przekonanie, że ze zbędnymi kilogramami poradzimy sobie sami, tymczasem w leczeniu otyłości ważne jest kompleksowe podejście, poznanie przyczyn choroby oraz indywidualna terapia pod okiem specjalistów.
Z nowych badań wynika, że w 2015 roku z powodu otyłości zmarło o 30 proc. więcej ludzi niż w roku 1990. Problem nadmiernej wagi jest coraz powszechniejszy.
Według danych WHO w 1980 roku na cukrzycę chorowało 108 mln ludzi na całym świecie, a już w 2014 roku ta liczba znacznie się zwiększyła – szacowano ją nawet na 422 mln! Co jest główną przyczyną zapadania na cukrzycę typu II, czyli najczęstszą odmianę tej choroby? Niezdrowy tryb życia i wynikająca z niego otyłość! 27 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Cukrzycą.
Otyłość i nadwaga to obecnie jeden z największych problemów współczesnego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku przybywa osób cierpiących na te przypadłości. W wielu krajach europejskich, w ciągu ostatnich trzydziestu lat, częstość występowania otyłości i nadwagi zwiększyła się aż trzykrotnie. Tendencje te idą w parze ze stale spadającym spożyciem pieczywa, które często uznawane jest za główną przyczynę tycia. Jakie więc są prawdziwe powody naszych problemów z wagą?
Powszechne przekonanie jest takie, że ludzie starsi nie są przyzwyczajeni do regularnej aktywności fizycznej i unikają wszelkie wysiłku tego rodzaju. Owszem, na tym polu jest wciąż wiele do zrobienia, ale i ludziom młodym brak wigoru, współczesny 19-latek prowadzi styl życia 60-latka.
Jak wynika z najnowszych badań, ponad 10 procent światowej populacji stanowią osoby otyłe, tymczasem aż jedna trzecia ma nadwagę. Oznacza to istotny wzrost powszechnych problemów zdrowotnych i miliony przedwczesnych śmierci.
Jeśli masz nadwagę i trudno ci się powstrzymać od jedzenia, jednym z czynników tego może być poczucie winy...
Szybkie tempo wspołczesnego życia sprawia, że wielu ludzi ma kłopoty z dobrym odpoczynkiem. Niedosypiają w ciągu tygodnia i starają się nadrobić te zaległości w weekend. Okazuje się jednak, że takie postępowanie wcale nie pomaga zadbać o zdrowie, a wręcz może się wiązać z wyższym ryzykiem chorób serca.
Niczym grzyby po deszczu wyrosły bary podające fast food czy też junk food - które jest tanie i łatwe w produkcji oraz przechowywaniu, ale zawiera wiele niekorzystnych dla organizmu substancji.
Cukry to pewien typ węglowodanów w jedzeniu i piciu. Są nam potrzebne, bo zapewniają glukozę, która daje organizmowi energię. Są jednak cukry występujące w pożywieniu naturalnie i takie, które dodaje się do niego, by poprawić jego smak.
Pomidory mogą być bardzo przydatne w leczeniu nowotworu żołądka. Ekstrakt z tych warzyw (właściwie - owoców) może hamować wzrost komórek nowotworowych.
Dobre buty to nie tylko wygoda, w przypadku ludzi starszych mają szczególne znaczenie - mogą uchronić przed upadkiem i wręcz poprawić jakość życia seniorów.
Wymyślono już wiele sposobów na to, by schudnąć, bo niemal cały świat zmaga się z problemem otyłości. Ogólnie rzecz ujmując, by zmniejszyć wagę trzeba dostarczać sobie mniej kalorii niż się spala. Niestety, trudno jest skłonić samego siebie do zniejszenia porcji. Jeden z nowych pomysłów obejmuje specjalny model talerzy, które stwarzają wrażenie, że je się wiecej niż naprawdę.
Otyłość jest coraz powszechniejsza na całym świecie i jakkolwiek można mieć sporą nadwagę, ale czuć się dobrze i nie chorować, otyłość zawsze oznacza wysokie ryzyko różnych dolegliwości.
Nie tylko styl życia, czy objawy depresji nie pozwalają dobrze sypiać, nowe badanie wskazuje, że można za to winić zanieczyszczenie powietrza.