Kofeina powoduje zmiany poziomu estrogenów, mówią uczeni. Różnie jednak oddziałuje na białe, czarnoskóre kobiety i Azjatki, wynika z badań.
W Polsce mamy szeroki wybór górskich uzdrowisk, jednym z najpopularniejszych jest leżąca w Pieninach Szczawnica. Malowniczo położona miejscowość nad Dunajcem w dolinie Grajcarka przyciąga kuracjuszy szeroką ofertą terapeutyczną - leczy się tu m. in. choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, schorzenia alergiczne, dolegliwości reumatyczne i choroby wieku dziecięcego.
Kobiety w wieku 65 lat i starsze, które straciły więcej niż 5 centymetrów swojego wcześniejszego wzrostu, mają zwiększone ryzyko złamania kości i przedwczesnej śmierci, mówią amerykańscy naukowcy.
Kofeina stała się elementem współczesnego stylu życia. Bogate w nią napoje i produkty żywnościowe są stałym punktem naszego menu. Stąd coraz częstsze pytania o pozytywne i negatywne oddziaływanie tej substancji na zdrowie oraz liczne badania naukowe sprawdzające jej właściwości.
Chociaż osteoporoza zwykle ujawnia się w starszym wieku, postępowanie w młodszych latach odgrywa rolę w rozwoju choroby. Zdrowa dieta na poszczególnych etapach życia może oddziaływać profilaktycznie.
Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) to coroczne wydarzenie, które ma zwiększyć świadomość zagrożenia chorobą i popularyzować informacje na temat opieki nad cierpiącymi na nią pacjentami.
O tej porze roku, kiedy mamy do dyspozycji mniej godzin światła dziennego, jego ilość może być niewystarczająca, by utrzymać swój poziom witaminy D. Pomocne jest więc jedzenie bogatych w witaminę D tłustych ryb, takich jak łosoś czy makrela, choć warto pamiętać, że promienie słoneczne są zdecydowanie najważniejszym źródłem tej witaminy.
Uważany za najstarszego maratończyka na świece Fauja Singh znów wziął udział w biegu. Tym razem wystartował w maratonie w Toronto i na mecie zostawił za sobą pięciu zawodników.
Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych, również w Polsce. A przecież jest to choroba, której można zapobiec. Jeśli jest w porę wykryta można ją skutecznie leczyć. Czym jest osteoporoza? Jej istota polega na systematycznym, postępującym zmniejszeniu gęstości mineralnej kości, ich wytrzymałości.
Ponad 25 miliardów euro – takie są roczne koszty skutków złamań osteoporotycznych w Europie. Tylko w Polsce każdego roku dochodzi do ponad 2,6 mln. nowych złamań, wynikających z obniżonej masy kostnej. Eksperci szacują, że w Polsce na osteoporozę choruje niemalże 3 mln. osób. Jest ona trzecią po chorobach układu krążenia i nowotworach przyczyną zgonów wśród osób dorosłych.
Witamina D to substancja znana przede wszystkim jako czynnik niezbędny do prawidłowego rozwoju układu szkieletowego. Jej niedobór wiąże się z ryzykiem krzywicy u dzieci oraz osteoporozy u starszych osób, najczęściej kobiet.
Wyniki badań nad mechanizmami odpowiadającymi za dobroczynne skutki ćwiczeń fizycznych dla kości mogą doprowadzić do powstania nowych metod leczenia osteoporozy.
Częste złamania kości mogą być spowodowane osteoporozą. Aby temu zapobiec, postaw na odpowiednią profilaktykę. Ryzyko rozwoju osteoporozy można zmniejszyć poprzez właściwe nawyki żywieniowe oraz odpowiednią aktywność fizyczną.
W ubiegłym roku tylko we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Wlk. Brytanii i Włoszech odnotowano około 2,5 mln nowych złamań niskoenergetycznych kości, jak czytamy w najnowszym raporcie Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy (IOF), przygotowanym we współpracy z Europejską Federacją Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA). Raport dostarcza obszernych informacji o tym, jak bardzo niedoszacowane jest obciążenie tym niedomaganiem fizycznym na kontynencie. Zaprezentowany w czasopiśmie Archives of Osteoporosis raport "Osteoporoza: obciążenie, zapewnienie opieki zdrowotnej i możliwości w Unii Europejskiej" (Osteoporosis: Burden, healthcare provision and opportunities in the European Union) analizuje dwa kluczowe czynniki w osteoporozie i złamaniach osteoporotycznych w Europie - epidemiologię i ekonomię zdrowia.
Osłabienie układu immunologicznego jest skutkiem zbyt małej ilości witaminy D krążącej w organizmie człowieka, co zwiększa zagrożenie nowotworami i osteoporozą. Brytyjski zespół naukowców opracował nowatorskie, super dokładne badanie krwi, za pomocą którego można ustalić, jak dużą rolę w niedoborze witaminy D odgrywa dieta danej osoby. Badanie zaprezentowano w dwóch artykułach opublikowanych w czasopiśmie Nutrition Journal.