Peter O'Toole podjął decyzję o aktorskiej emeryturze. Przed kamerą i na scenie spędził 58 lat. 79-letni gwiazdor takich arcydzieł światowego kina jak "Lawrence z Arabii", "Co słychać, koteczku", "Do widzenia, panie Chips" czy "Ostatniego cesarza" postanowił odpocząć.
Zmarł Ernest Borgnine, wielka gwiazda ekranu znana z przenikliwych, często nikczemnych ról, zdobywca Oscara dla najlepszego aktora za rolę rzeźnika w filmie Marty w 1955 roku. Miał 95 lat.
Zmarła Donna Summer, piosenkarka nazywana "królową disco". Miała 63 lata. Informację o śmierci artystki podała jej rodzina i powiedziała, że „w spokoju wspomina niezwykłe życie Donny oraz czci jej spuściznę".
Sto lat temu w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku zatonął Titanic, najsłynniejszy transatlantyk na świecie. Przyczyną katastrofy było zderzenie liniowca z górą lodową. Spośród ponad dwóch tysięcy dwustu pasażerów i załogi statku zginęło ponad 1500 osób.
Filmy "Artysta" oraz "Hugo i jego wynalazek" zdobyły po pięć statuetek podczas 84. gali wręczenia Oscarów. Francuski czarno-biały, niemy obraz wyróżniono m.in. za reżyserię Michela Hazanaviciusa oraz muzykę Ludovica Bource'a. Dzieło Martina Scorsese zdominowało techniczne nagrody jak zdjęcia, dźwięk czy efekty specjalne.
Trwa gala rozstania Nagród Akademii Filmowej. Niestety żaden z nominowanych Polaków nie wyjdzie z teatru ze statuetką. Oscara nie otrzymał ani Janusz Kamiński ani Agnieszka Holland.
Od momentu pojawienia się nominacji do Oscarów trwają spekulacje dotyczące zwycięzców, zwłaszcza w najważniejszych kategoriach Nagród Akademii. Miłośnicy kina dyskutują na ten temat, wybierają swoich faworytów a nawet... zakładają się o tegorocznych zwycięzców.
Najwięcej szans na wyróżnienie Akademii mają "Hugo i jego wynalazek" oraz "Artysta". Dzieło Martina Scorsese powalczy w jedenastu kategoriach. Obraz Michela Hazanaviciusa otrzymał jedną nominację mniej. Po sześć nagród mogą zdobyć filmy "Czas wojny" i "Moneyball". Pięć Oscarów ma natomiast szansę wywalczyć David Fincher i jego "Dziewczyna z tatuażem".
"W ciemności" Agnieszki Holland otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Ostatnim polskim filmem, jaki został nominowany w tej kategorii był "Katyń" Andrzeja Wajdy, w roku 2007.
"W ciemności" Agnieszki Holland ma coraz większe szanse na Oscara. Film znalazł się na liście 9 tytułów w kategorii najlepszy film zagraniczny. 24 stycznia Amerykańska Akademia Filmowa nominuje spośród nich 5 obrazów do Oscara .
Na czele oscarowego wyścigu nadal pozostaje "Artysta". Czarno-biały film o kinie niemym zdobywa kolejne nagrody. Dziennikarze "The Hollywood Reporter" przygotowali zestawienie tytułów i artystów, którzy mają największe szanse na oscarowe nominacje.
Europejska Nagroda Filmowa to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom. Jest uznawana za europejski odpowiednik amerykańskiego Oscara. Przyznaje się ją w kilkunastu kategoriach. Z najlepszy europejski film uznano w tym roku „Melancholię" Larsa von Triera.
W wyścigu o nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film zagraniczny stanęły 63 produkcje.
Redaktorzy serwisu Playlist wytypowali najsilniejszych kandydatów do Oscara w kategorii aktorskiej. Zdaniem dziennikarzy największe szanse na rywalizację w wyścigu oscarowym ma piątka artystów.
W 1991 roku Kathy Bates kompletnie nie spodziewała się Oscara za rolę psychopatki Annie Wilkes w filmie "Misery".
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków