Okno transferowe, umożliwiające zmianę decyzji w zakresie przekazywania części składki emerytalnej, zamyka się 31 lipca 2016 r. Przyszli emeryci mają niecałe 4 tygodnie decyzję, czy ich pieniądze na emeryturę będą przekazywane do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) czy trafią na subkonto prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Środki pochodzące ze składek ubezpieczeniowych, również zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych, są środkami publicznymi, a nie prywatnymi oszczędnościami ubezpieczonych – uznał Trybunał Konstytucyjny. Według TK, ustawodawca dysponuje w takiej sytuacji szeroką swobodą rozporządzania takimi środkami w celu zapewnienia ubezpieczonym realizacji prawa do emerytury. Tym samym przejęcie przez ZUS części aktywów OFE zostało uznane za zgodne z ustawą zasadniczą.
Tylko 7 procent Polaków, którzy wkrótce przejdą na emeryturę, jest przekonanych, że otrzymywane świadczenia zapewnią im dotychczasowy standard życia.
Ostatni tydzień, w którym można zdeklarować czy chcemy pobierać emeryturę tylko z ZUS czy również z OFE. Od tygodni kwestia tego wyboru budzi emocje i jest tematem licznych porad, zarówno ekonomistów jak i „zwykłych” ludzi. Tymczasem okazuje się, że wybór może wcale nie mieć wpływu na wysokość naszego przyszłego świadczenia.
Jak dokonać wyboru, czy moja decyzja jest ostateczna, jak wyliczona zostanie moja emerytura? Przed ostatecznym terminem decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS, odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące emerytur.
Pracujący Polacy mają coraz mniej czasu na podjęcie decyzji, czy składkę emerytalną przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na dokonanie wyboru ubezpieczony ma czas do końca lipca. Wielu rozważa swoją decyzję pod kątem wysokości świadczenia otrzymywanego na starość. Jednak, jak zaznaczają eksperci — bez względu na wybór — na godną emeryturę, nie ma co liczyć.
Mimo, że uważamy odkładanie pieniędzy na emeryturę za zachowanie pożądane i rozsądne, w Polsce dominuje oszczędzanie na bieżące wydatki, nie zaś długoterminowe odkładanie. Niewiele jest gospodarstw domowych, w których oszczędzanie konkretnych sum stanowi stały element budżetu.
Zgodnie z najnowszą ustawą, od początku kwietnia do końca lipca, przyszli emeryci będą musieli wybrać między dwoma wariantami przechowywania składek emerytalnych. Będą mogli przekazać wszystkiego pieniądze do ZUS lub rozdzielić je między państwowego ubezpieczyciela a OFE. Deklarację w tej sprawie warto uzależnić od wysokości wynagrodzenia oraz czasu, jaki pozostał nam do przejścia na emeryturę – radzi Expander.
Chciałbym zmienić OFE, w którym obecnie odkładane są moje oszczędności. Widziałem zestawienie wyników, w którym mój fundusz był w samym ogonku. Wiem, że po zmianach wprowadzonych przez rząd, będę miał taką możliwość. Jak mogę to zrobić?
Ustawa regulująca zasady wypłat emerytur ze środków zgromadzonych w OFE wprowadziła okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS. Przepisy te opisują zasady, na jakich członkowie OFE będą przechodzili na okresową emeryturę kapitałową i jak będzie ona obliczana i wypłacana, na emeryturę w wysokości przysługującej z tytułu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego dla mężczyzny oraz w jaki sposób będą obliczane emerytury częściowe przysługujące członkom OFE.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę reformującą system emerytalny, w tym głównie zasady funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych. Jednocześnie prezydent zdecydował o przesłaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów. Rządowym projektem ustawy zajmował się dziś Sejm.
Oszczędności Polaków odkładane na emeryturę stanowią około 20 proc. wszystkich naszych oszczędności. Niestety zdecydowaną większość, bo aż 98 procent, stanowią środki zgromadzone na rachunkach obowiązkowych OFE. W Holandii wartość środków zgromadzonych dobrowolnie pod kątem emerytury stanowi ponad 50 proc. wszystkich oszczędności.
Od kilku tygodni w mediach dominuje debata nad przedstawionymi przez rząd planami zmian w systemie emerytalnym. Zgodnie z zapowiedziami Polacy będą mieć częściową dowolność w wyborze pomiędzy ZUS a OFE. Jeżeli reformę przyjmie Sejm i podpisze Prezydent, na podjęcie decyzji pozostanie trzy miesiące. Czym kierować się przy dokonywaniu tak ważnego wyboru? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podpowiada ekspert Expandera.
W lipcu aż cztery Otwarte Fundusze Emerytalne spełniły warunki uprawniające do udziału w losowaniu nowych członków. Liczba członków każdego z nich powiększy się o przeszło 35 tysięcy - to wynik lipcowego losowania osób, które samodzielnie nie wybrały swojego OFE.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca