Liczba, jakość, częstotliwość i forma spożywanych posiłków oraz odpowiednie nawyki żywieniowe to proste elementy codziennej profilaktyki nowotworów układu moczowo – płciowego.
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło wdrażanie programu edukacyjnego M45+. Kampania skierowana do mężczyzn powyżej 45. roku życia dotyczy profilaktyki nowotworów układu moczowo–płciowego. Partnerem projektu jest Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej–Curie. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Otyłość jest związana nie tylko z bardziej agresywnym rakiem prostaty, ale także większymi guzami, informują włoscy naukowcy. Podczas gdy w wielu badaniach wykazano związek wagi z rozwojem raka gruczołu krokowego, do tej pory z rzadka przeprowadzano badania związku pomiędzy otyłością a wielkością guza.
Naukowcy, zidentyfikowali warianty ludzkiego DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), które zwiększają możliwości prognozowania na podstawie testu wykorzystywanego do pomiaru swoistego antygenu sterczowego (PSA) - białka wytwarzanego przez normalne komórki prostaty, którego poziom jest podwyższony w przypadku obecności nowotworu. Wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science Translational Medicine.
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D może znacznie zmniejszyć ryzyko upadków u osób dojrzałych.
W ubiegłą niedzielę zmarł James Graham Ballard, brytyjski powieściopisarz, nowelista i eseista. J. G. Ballard zyskał popularność jako jeden z głównych przedstawicieli "nowej fali" literatury fantastycznonaukowej z lat 50-tych i 60-tych. Wśród najbardziej znanych książek literata znajdują się: „Imperium słońca" oraz sfilmowana w 1987 roku powieść „Crash".
U pacjentów z rozpoznanym rakiem stercza, przed planowaną radykalną radioterapią, wskazane jest zastosowanie hormonoterapii, co powoduje zmniejszenie rozmiarów guza. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć obszar napromieniania i przez to zmniejszyć jego skutki uboczne.
14 stycznia 2009 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa pt.: „Rak jądra i prostaty - nie bójmy się o nich rozmawiać", zorganizowana przez Fundację Wygrajmy Zdrowie im. prof. Grzegorza Madeja.
Rak gruczołu krokowego staje się coraz większym problemem życia publicznego. W 2006 roku rak gruczołu krokowego zajmował u mężczyzn, pod względem zachorowalności, trzecie miejsce (po raku płuca i jelita grubego). W Polsce odnotowano w 2007 roku ponad 7300 nowych przypadków raka stercza. Z tej liczby około 4000 było leczonych radykalnie (radykalna prostatektomia lub radykalna radioterapia).
9 grudnia w Warszawie i 14 grudnia w Szczercowie odbędą się spotkania dotyczące profilaktyki raka prostaty w ramach Programu „Rak to nie wyrok”. Współorganizatorem spotkań jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.
Na temat zdrowia intymnego kobiet mówi się bardzo dużo. Media często poruszają ten problem, a kobiety coraz świadomiej podchodzą do tematów związanych ze zdrowiem ich układu moczowo-płciowego. Niestety, jeżeli chodzi o zdrowie intymne mężczyzn, znajomość tego problemu wypada znacznie gorzej. A dolegliwości te dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50. roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.
Rak prostaty to jedna niebezpieczniejszych chorób dotykających mężczyzn, badania dowodzą, iż podjęcie leczenia operacyjnego przedłuża życie.
Angielska popołudniówka „Evening Standard” opublikowała w środę informację o ciężkiej chorobie księcia Filipa. Według gazety 87 - letni mąż królowej Elżbiety II cierpi na raka prostaty.
Częściej od raka prostaty mężczyzn dotyka jedynie rak płuc i rak jelita grubego. Dzięki pracy naukowców już za kilka lat możliwa będzie skuteczna walka z tą chorobą.
Pomidory przybyły do Polski wraz z włoszczyzną z dworu królowej Bony. Tam z kolei przywędrowały aż z Ameryki Południowej. To właśnie stamtąd, z języka Azteków pochodzi określenie pomidora – tomat – przejęte przez wiele europejskich języków. Polski pomidor pochodzi z języka włoskiego i oznacza złote jabłka.
Ćwiczenia fizyczne pomagają leczyć depresję u chorych na serce