Dla przeciętnego Europejczyka najbardziej zaufanym miejscem na wakacje jest Szwajcaria. Polacy natomiast najbardziej ufają swojej ojczyźnie, a także Włochom i Hiszpanii. Zaufanie do obu krajów potwierdza się również w popularności tych miejsc wśród polskich turystów. To, które kraje są zdaniem Europejczyków godnymi zaufania miejscami wakacyjnymi, a które nie, pokazują wyniki ósmej edycji badania European Trusted Brands.
Kłopoty z finansowaniem służby zdrowia i rosnące zadłużenie szpitali to nie tylko polska specjalność. Z podobnymi problemami borykają się także nasi zachodni sąsiedzi. Pomimo prób reform systemu opieki zdrowotnej podjętych przez polityków klinikom w Niemczech grozi finansowa zapaść.
Trasa koncertowa the Police mająca się odbyć w czerwcu 2008 roku została poszerzona o występ w Polsce. Ta legendarna grupa rockowa wystąpi 26 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
System emerytalny określa sposób organizowania i wypłacania świadczeń osobom niepracującym dzięki ubezpieczeniom przez nich zawartym w czasie aktywności zawodowej. Każdy kraj tworzy rozwiązania adekwatne do potrzeb obywateli i trendów ekonomicznych. W Niemczech notuje się niekorzystny dla gospodarki rozwój sytuacji demograficznej, wobec czego władze postanowiły zwiększyć wiek emerytalny z 65 do 67 lat.
Zakres przedmiotowy pomocy dla osób starszych ujęty w federalnej ustawie o pomocy społecznej, obejmuje – obok materialnej - także pomoc niematerialną (usługi osobiste, pielęgnacja chorych, oferta spędzania wolnego czasu). Pomoc taka, mająca na celu zapobieganie, przezwyciężenie lub łagodzenie wszelkich trudności związanych z wiekiem, obejmuje wiele obszarów życia, takich jak: mieszkanie, organizacja opieki i pielęgnacji, udział w imprezach oświatowych, kulturalno - rekreacyjnych, pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego itp.
Według niektórych prognoz w 2030 roku Niemcy będą wyglądały tak: zamknięte szkoły, puste place zabaw, przepełnione Domy Starców, miasta i wsie bez dzieci, młodzież bez przyszłości. Zamienią się w Republikę Starców.
Niemieccy pracownicy nim zostaną statecznymi emerytami i przejdą na zasłużony wypoczynek, prawdopodobnie będą musieli pracować o dwa lata dłużej niż do tej pory. W środę przyjęto w Berlinie projekt ustawy, mówiący o podniesieniu wieku emerytalnego z 65 do 67 roku życia począwszy od roku 2012.
Niemiecki minister finansów właśnie wrócił z wakacji i uczulił Niemców by kosztem rezygnacji z letniego wypoczynku zaczęli oszczędzać pieniądze na swoje emerytury.
Brak zapasowego koła w samochodzie nie przeszkodził pewnemu niemieckiemu emerytowi przejechać 160 kilometrów po autostradzie A61 w Nadrenii – oczywiście na trzech kołach, bo właśnie złapał gumę. Rajdowca zatrzymała policja drogowa, senior tłumaczył, że nie ma pieniędzy na dodatkową dętkę i oponę.
Niemcy rozważają wprowadzenie dotacji do płac, co ma nakłonić ludzi powyżej 50 roku życia do powrotu do pracy nawet jeśli będzie to oznaczało słabiej płatną pracę.
Jak podaje „Sueddeutsche Zeitung” coraz więcej osób z Europy wschodniej zatrudnianych jest w Niemczech jako opiekunowie starszych ludzi. Oczywiście nielegalnie. Często dzieje się tak, że kobiety w podeszłym wieku, na przykład z Węgier, pielęgnują „rówieśników” z Niemiec. Zjawisko to obejmuje ok. 70-100 tys. osób i może wzrosnąć nawet do 400 tys. w ciągu najbliższych 20 lat.
Każdego dnia do niemieckich aptek trafia około 7 tysięcy źle wypełnionych recept. Farmaceuci są zdziwieni – ich zdaniem to o wiele za dużo. Wypisanie takiego dokumentu nie jest przecież zbyt skomplikowane, nawet dla bardzo złego lekarza. Najczęstszym powodem odrzucenia recepty jest jej całkowita nieczytelność.
Stanowisko w sprawie odmowy finansowania planowego leczenia bez zgody NFZ, otrzymał od DVKA Niemiecki Związek Szpitali w Berlinie (Deutsche Krankenhausgesellschaft), z poleceniem, by zapoznano z nim dyrektorów przygranicznych szpitali. Ponadto DVKA odsyła niemieckich lekarzy do zapisów "Merkblatt über die stationäre Krankenhausbehandlung von Personen, die im Ausland krankenversichert sind" - Informatora o leczeniu stacjonarnym osób ubezpieczonych zdrowotnie za granicą.
Pracownicy socjalni w jednym z niemieckich miast nie mogli ukryć zdumienia, gdy w czasie interwencji okazało się iż córka, na którą przez telefon skarżyła się matka ma 68 lat. Prosząc o interwencję 92 letnia mama oświadczyła między innymi, że jej córka źle się prowadzi i straciła moralne hamulce.
Prawie połowa Niemców to gnuśni domatorzy, nieskłonni do aktywnego spędzania wolnego czasu – wynika z badań instytutu badań opinii GfK. Najmniej ruchliwi są ludzie starsi, najaktywniej spędza wolny czas młodzież i ludzie w przedziale wiekowym 20-30 lat.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków